Śniadanie z ekologią.

Bycie fit czy wege stało się ostatnimi czasy dosyć modne. Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, skąd u ludzi chęć jedzenia inaczej. W głównej mierze to na pewno sprawka mediów społecznościowych, które cały czas nawołują do poszerzenia świadomości tego, co jesz.

Powstały liczne blogi i poradniki, które opowiadają o żywności i potrawach. Takie informacje przyczyniły się do rozwoju świadomości ludzkiej na temat ewentualnych konsekwencji tego, co jemy.

Ludzie chcą być zdrowi i starają się robić wszystko, by takimi być. Oczywiście najlepiej jest zacząć od zmiany trybu żywienia, jednakże nie trzeba wielkiej rewolucji, by jeść zdrowo i prawidłowo (z zachowaniem odpowiednich proporcji).

Dobrym krokiem jest wzbogacenie swojej diety o warzywa i owoce, jadanie pięciu posiłków o stabilnych porach i ograniczenie tłustych pokarmów (a w szczególności tych typu fast-food). Prywatnie jem to, co lubię, aczkolwiek staram się również o wzbogacenie mojego organizmu różnymi witaminami i w takim wypadku (jeżeli nie mam w lodówce warzyw i owoców), idę do sklepu i kupuję sok jednodniowy. To małe cudeńko, ale o dużym zastrzyku nie tylko witamin i substancji odżywczych, ale też energii.

RN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *