Składniki odżywcze w owocach i warzywach.

Nie od dziś wiadomo, że w warzywach i owocach znajduje się najwięcej witamin. Owe substancje wzbogacają nie tylko naszą dietę, ale i organizm. Dzięki nim wszystkie narządy i funkcje naszego organizmu działają prawidłowo.

            Warto pamiętać, że wszystkie owoce i warzywa dostarczają nam naturalne cukry, a zatem są jak słodycze – tylko z taką różnicą, że są DUŻO zdrowsze. Nie mówiąc o tym, że nie wpływają tak niekorzystnie na nasze zęby.

            Kolejnym plusem jedzenia warzy i owoców jest ich niska kaloryczność – mimo iż jedzenie zieleniny (jak niektórzy mawiają) dostarcza mnóstwa kalorii, to są przy tym lekkie i nie obciążają za bardzo wagi. Warto nadmienić, że niektóre owoce, jak grejpfruty, wspomagają proces odchudzania.  Oprócz tego niektóre warzywa zapobiegają rozwijaniu się chorób, takich jak: zawał, udar czy nowotwory.

            W szkołach zwłaszcza podstawowych można zetknąć się z różnymi kampaniami dotyczącymi zdrowego żywienie. Bardzo często sami także zachęcamy nasze dzieci do jedzenia zieleniny, sami przy tym zapominając, że jedzenie warzyw i owoców jest ważne w każdym wieku. Faszerujemy się różnego rodzaju lekami i suplementami diety, nie zwracając uwagi na fakt, że przed naszymi nosami znajdują się dużo naturalniejsze produkty, nie mówiąc o tym, że są o wiele tańsze. Jedząc naturalne produkty, możemy dostarczyć niskim kosztem, potrzebne nam minerały i składniki odżywcze.

RN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *