Dary Natury została założona w 1990 roku w niewielkiej miejscowości Koryciny.

Lokalizacja nie była przypadkowa, bowiem Podlasie to jeden  z najczystszych i najbardziej dziewiczych regionów o dużej bioróżnorodności i małej ilości zanieczyszczeń. To również na tych terenach, zróżnicowanych kulturowo i etnicznie, od pokoleń pielęgnowano wiedzę w zakresie ziołolecznictwa i tradycję pozyskiwania ziół jako remedium na wiele schorzeń, jak również zarobkowo. Pomysłodawcą i założycielem przedsiębiorstwa jest Mirosław Angielczyk, doktor na nauk na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW a przede wszystkim wielki miłośnik i pasjonat ziół. Rośliny towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Już w wieku 8 lat towarzyszył babci przy zbieraniu ziół nabierając doświadczenia w ich rozpoznawaniu oraz obróbce. Ogromne zainteresowanie tematyką zielarstwa, jej symboliki i obyczajowości, a w szczególności ziołolecznictwa oraz zdobyte wykształcenie w tym kierunku sprawiły, że Pan Mirosław posiada obszerną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

To właśnie zioła, a zasadniczo ich deficyt na rynku były inspiracją do założenia w rodzinnej miejscowości, działalności specjalizującej się w ich zbieraniu i przetwarzaniu. Większość surowców była i jest pozyskiwana metodami ekologicznymi ze stanu naturalnego w okolicznych lasach należących do Nadleśnictwa Rudka przez wykwalifikowanych zbieraczy. W kolejnych latach w związku z dynamicznym rozwojem i wzrostem zainteresowania na produkty firma rozpoczęła pozyskiwanie surowców od dostawców instytucjonalnych oraz z ekologicznych plantacji. Do oferty, oprócz ziół i mieszanek ziołowych, wprowadzono bogaty asortyment przypraw zarówno jednorodnych jak również mieszanek przyprawowych, olei, przetworów owocowych i warzywnych, soków oraz kaw. Większość produktów ma certyfikat ekologiczny, który firma posiada od ponad 20 lat. Przy tworzeniu oferty korzysta się tu z mądrości poprzednich pokoleń oraz bogatej literatury o tematyce fitologicznej. Sukcesywnie przywraca na rynek produkty znane i stosowane przez naszych przodków np.: mąka z perzu i topinamburu czy kawa z żołędzi. Dynamicznie reaguje również na panujące na rynku trendy. Tak powstała między innymi linia ekologicznych suplementów diety w kapsułkach. W przedsiębiorstwie nie stroni się również od zaskakiwania klientów produktami niepowtarzalnymi takimi jak m.in. pesto z jarmużu, portulaki i czosnku niedźwiedziego czy też najnowsza kolekcja herbatek na patyku. Przy współpracy z gronem specjalistów od zdrowego żywienia, naukowców oraz lekarzy zostały opracowane suplementy diety w formie olei polecane dzieciom, dla mam, seniorom i dojrzałym kobietom. Bardzo dużą uwagę przykłada się do jakości asortymentu. Część produkcji nadal wykonywana jest ręcznie z najwyższą starannością przez wykwalifikowanych pracowników.

Dary Natury to firma, która kładzie duży nacisk na działania edukacyjne w zakresie ochrony roślin oraz propagowania wiedzy zielarskiej. Misją firmy jest: „ Ochrona zagrożonych gatunków ziół, kultywowanie tradycyjnego zielarstwa oraz wspieranie i rozwój upraw rolnictwa ekologicznego”. Dla zachowania możliwie najwyższej jakości skupowanych surowców i prawidłowych zbiorów ze stanu naturalnego sukcesywnie prowadzone są szkolenia zbieraczy ziół. Edukuje się i pomaga również rolnikom, przekonując ich do zmiany gospodarstw i upraw na ekologiczne. W tym celu powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej przy Podlaskim Ogrodzie Botanicznym założonym w 2011 roku przez Pana Mirosława w Korycinach, w sąsiedztwie firmy Dary Natury, gdzie zatrudnieni są wyszkoleni ekolodzy, ogrodnicy oraz edukatorzy. Na obszarze ponad 15 hektarów zgromadzono prawie 1500 roślin, w tym około 100 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem. Ogród posiada największą w Polsce i jedną z największych w Europie kolekcję roślin leczniczych.  Co roku wiedzę na temat tradycji zielarskich poszerza tam również kilkanaście tysięcy odwiedzających z Polski i Europy, zarówno botaników i biologów, jak i osoby prywatne. 

Firma stale i sukcesywnie rozwija swoją działalność. Zrealizowała w ramach projektu budowę nowej przetwórni owoców i warzyw, a także kompleksowo wyposażone laboratorium z bardzo nowoczesną aparaturą służącą do analizy surowców roślinnych. W najbliższym czasie planuje rozpocząć również produkcję naturalnych, ziołowych kosmetyków a także realizację bardzo dużej inwestycji, a mianowicie budowę nowoczesnych magazynów, chłodni oraz przechowalni ekologicznych owoców i warzyw tak, aby były one dostępne przez cały rok.

Niewątpliwie Dary Natury to firma z dużym potencjałem budowana przez lata na solidnych filarach doświadczenia, zaangażowania oraz niezwykłej pasji jej właściciela. Nieustająco i z sukcesami kontynuuje obrany już prawie 3 dekady temu kurs trzymając się tych samych wartości czyli szacunku do tradycji oraz otaczającej natury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *