Browary Kompanii Piwowarskiej przechodzą w 100% na energię elektryczną pochodzącą z wiatru dzięki współpracy z innogy.

Warszawa, 5 listopada 2019; Kompania Piwowarska SA, należąca do Asahi Breweries Europe Group, podpisała umowę typu PPA[1] z innogy na zakup energii elektrycznej pochodzącej w 100% z odnawialnych źródeł energii (OZE). Od 2020 roku trzy browary Kompanii Piwowarskiej (Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu) będą korzystały z energii elektrycznej produkowanej przez polską farmę wiatrową innogy Nowy Staw.

Długoterminowy kontrakt będzie ważny przez 10 lat – od 2020 do 2029 r. Od 2020 r. należąca do innogy lądowa farma wiatrowa Nowy Staw znajdująca się w pobliżu Gdańska (73 megawaty) dostarczy Kompanii Piwowarskiej 30 gigawatogodzin rocznie. Za sprawą planowanej rozbudowy istniejącej farmy w Nowym Stawie (maksymalnie o 11 megawatów), od 2021 roku 100% zapotrzebowania energetycznego browarów KP zostanie pokryte przez energię elektryczną pochodzącą z wiatru. Farma wiatrowa będzie dostarczać do wspomnianych trzech browarów 80 gigawatogodzin rocznie.

Jest to pierwsza umowa PPA podpisana w Polsce na dostawę energii z planowanej farmy wiatrowej, która nie korzysta z żadnych dotacji państwowych.

Igor Tikhonov, Prezes Kompanii Piwowarskiej: „Cieszę się bardzo, że już w 2021 r. nasze browary przejdą w 100% na energię elektryczną pochodzącą z wiatru. Dzięki temu zmniejszymy emisję CO2 o 66% w porównaniu do roku 2019 – to znaczy, że 7,5 tysiąca ha lasów nie będzie absorbować dwutlenku węgla pochodzącego z produkcji piwa przez Kompanię Piwowarską. Jednocześnie, już w 2020 roku KP osiągnie ok. 40% udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co poznacza zdolność do produkowania jednej z największych marek piwnych w Polsce – Lecha – przy wykorzystaniu wyłącznie energii elektrycznej z wiatru. Jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że umowa ta stanowi podstawę dla innogy do zainwestowania w nowy projekt konstrukcji lądowej, który wesprze program Agendy 2030 ONZ, a także umożliwi realizację wizji środowiskowej naszej spółki macierzystej, Grupy Asahi”.

Robert Macias, członek zarządu innogy Renewables Polska tłumaczy: „Umowa pomiędzy innogy a Kompanią Piwowarską to przełom na polskim rynku – pierwszy raz na taką skalę, produkcja będzie zasilana energią z farmy wiatrowej. To najlepszy dowód na to, że przemysł wkracza na zieloną drogę i nie musi już być oparty na konwencjonalnych źródłach energii. Firmy mogą podejmować komercyjne przedsięwzięcia, które nie tylko spełniają cele biznesowe, ale również wspierają ochronę środowiska. Transakcja pozwoli nam na rozbudowę elektrowni wiatrowej w Nowym Stawie, dzięki czemu już w 2021 roku pokryjemy całkowite zapotrzebowanie energetyczne zakładów Kompanii”.

Kompania Piwowarska zakłada, że do końca 2020 roku osiągnie ok. 40% udziału energii elektrycznej wykorzystywanej przez browary ze źródeł odnawialnych, a do końca 2021 roku planuje przejść w 100% na OZE.

Plan ten stanowi część strategii zrównoważonego rozwoju realizowanej przez Kompanię Piwowarską, która opiera się na czterech filarach: środowisko, społeczeństwo, odpowiedzialne wybory i odpowiedzialny biznes. W ten sposób firma wypełnia 13 z 17-tu celów „Agendy 2030” ONZ, jednocześnie przyczyniając się do realizacji wizji środowiskowej japońskiej Grupy Asahi.

W zakresie ochrony środowiska efektem działań Kompanii Piwowarskie jest między innymi najlepszy w branży wynik zużycia wody do produkcji piwa – 2,64 hl wody na 1 hl piwa w roku 2018. Stawia to firmę wśród liderów oszczędzania wody nie tylko w Polsce, ale i na świecie. KP w pełni monitoruje też ilość i parametry wytwarzanych ścieków oraz bezwzględnie przestrzega zasad ich oczyszczania przed wprowadzeniem do środowiska. W zeszłym roku firma poddała niemal wszystkie wytworzone w jej browarach produkty uboczne i odpady procesowi recyklingu (99,65%) i w dużym stopniu korzysta z opakowań zwrotnych – w butelkach tego rodzaju sprzedała w ub. roku 46% swojego piwa

Więcej o strategii zrównoważonego rozwoju można przeczytać na stronie: https://www.kp.pl/files/Kompania-Piwowarska-Raport-zrownowazonego-rozwoju-za-2018.pdf

***

Do redaktora:

Kompania Piwowarska jest liderem polskiego rynku piwnego, z udziałem 36,3% (dane GUS, 2018). Firma zatrudnia ponad 2700 osób w swoich browarach i oddziałach w całej Polsce.

Jako firma odpowiedzialna społecznie Kompania Piwowarska troszczy się o ludzi i środowisko. Realizując strategię zrównoważonego rozwoju, promuje odpowiedzialność i umiar w spożywaniu alkoholu, szkoli sprzedawców, oszczędza wodę i energię, wspiera rozwój swoich partnerów biznesowych i angażuje się w wolontariat. KP jest dumnym sponsorem wielu lokalnych drużyn.

Kompania Piwowarska skupia trzy browary o wieloletniej historii: Tyskie Browary Książęce (rok założenia – 1629), Browar Dojlidy w Białymstoku (1768) i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu (1895). To w nich KP warzy najchętniej wybierane przez Polaków piwa, między innymi: Żubra, Tyskie, Lecha, Redd’sa, a także kolekcję specjalności Książęcego. W ofercie KP znajdują się również cenione w Polsce piwa czeskie: Pilsner Urquell (ikona czeskiego piwa) i Kozel (najczęściej wybierane przez Czechów piwo) a także piwa bezalkoholowe sygnowane marką Lech Free 0.0% oraz warzone napoje botaniczne B-life Botanicals, będące połączeniem piwa bezalkoholowego 0.0% oraz lemoniad, powstałych z wody i naturalnych wyciągów oraz aromatów roślinnych z ziół i owoców.

Sprawdzone receptury, naturalne składniki, nieskazitelna czystość w browarach a przede wszystkim umiejętności doświadczonych piwowarów – to wszystko sprawia, że warzone w KP piwa są cenione w Polsce i za granicą.

15 lat temu firma umożliwiła zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych, gdzie można na żywo zobaczyć, jak warzone jest piwo, i poznać historię piwowarstwa w tutejszym Muzeum. Wizyty w browarze można rezerwować przez stronę https://browarytyskie.pl

Więcej informacji o działalności i produktach Kompanii Piwowarskiej można znaleźć na stronie: www.kp.pl, na profilu Facebook firmy: https://www.facebook.com/kompaniapiwowarska oraz na portalu społecznościowym LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/kompania-piwowarska

Kompania Piwowarska jest częścią Asahi Breweries Europe Group (ABEG), należącej do japońskiej grupy Asahi.

innogy Renewables

Planujemy, budujemy i obsługujemy zakłady, których zadaniem jest produkcja i pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Posiadamy szerokie portfolio obejmujące lądowe i morskie elektrownie wiatrowe, wodne, słoneczne i biomasowe. innogy jest jednym z głównych operatorów lądowej i morskiej energii wiatrowej w Europie. Oprócz energii wiatrowej pragniemy również rozwijać elektrownie słoneczne na skalę przemysłową. Obecnie Europa jest rynkiem, na którym wciąż jesteśmy najbardziej aktywni za sprawą elektrowni zlokalizowanych na naszym rodzimym rynku w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Holandii, Polsce i we Włoszech. Poza Europą działamy również w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Naszym celem jest dalszy rozwój Renewables na całym świecie, zarówno na własną rękę, jak i z partnerami. Wierzymy, że tego typu współpraca jest kluczem do udanej transformacji sektora energetycznego.     

Portfolio wiatrowej innogy w Polsce

Polska stanowi dla innogy ważny podstawowy rynek. Firma prowadzi na terenie Polski osiem lądowych farm wiatrowych o łącznej zainstalowanej mocy ponad 240 MW. Wspomniane farmy wiatrowe zlokalizowane są w czterech regionach: Nowy Staw w pobliżu Gdańska, Opalenica w okolicy Poznania, Krzęcin i Tychowo w województwie zachodniopomorskim. Farmy wiatrowe Suwałki, Piecki i Taciewo znajdują się w niewielkiej odległości od siebie na Podlasiu w północno-wschodniej części Polski. Więcej informacji na temat rozwiązań PPA innogy można znaleźć tutaj: www.innogy.com/ppa


[1] PPA (Power Purchase Agreement) to długoterminowa dwustronna umowa na dostawę energii zawarta między sprzedawcą (operatorem zakładu) a nabywcą (odbiorcą energii, np. zakładem energetycznym lub dużym odbiorcą przemysłowym). Umowa reguluje dostawę wolumenu energii elektrycznej po ustalonej cenie lub równoważnej umowie finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *