Konferencja “Innowacje dla środowiska” 7.11.2019 Centrum Nauki Kopernik

Dzisiaj, kto nie jest innowacyjny ten przegrywa – tak podsumował sens wszystkich prezentacji, prowadzący Konferencję dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. nadzwyczajny SGGW


Aż się prosi, by z  tak licznych prezentacji przygotowanych na Konferencji „Innowacje dla Środowiska” stwierdzić, że Polska jest bardzo innowacyjna i rozwija się fantastycznie. Tymczasem wcale tak dobrze i pięknie nie jest,  trzeba to sobie uczciwie powiedzieć – znajdzie się przysłowiowa łyżka dziegciu.

Fakty wskazują, że potencjał Polski, polskiej innowacyjności się po prostu marnuje, bo brakuje nam zawsze tego kroku kończącego.

Przykłady:

– mieliśmy zbudować polski samochód elektryczny, a tak naprawdę zakończył się dopiero co konkurs, aby narysować jak ten samochód będzie tak naprawdę wyglądał

– mieliśmy budować dolinę krzemową, ale okazało się, że te wielkie projekty po prostu zginęły gdzieś w tych olbrzymich młynach administracji państwowej, a my brniemy w tym kisielu i nie potrafimy wyjść poza  rzeczywistość, która nas otacza – to jest po prostu smutne.

Nic więc dziwnego, że w rankingu krajów Unii Europejskiej zajmujemy czwarte miejsce od końca pod względem dynamiki rozwoju i innowacyjności. Za taki stan  nie można winić ludzi, którzy w Polsce pracują. Raczej  jest to wina barier administracyjnych.

Przykłady:

– mieliśmy w 2011 roku szał polskiego grafenu oraz  wybitną, znakomitą technologię jego wytwarzania. I co? – z braku dalszego zainteresowania przez podmioty polskie (PGZ i KGHM), firma Nano Carbon po prostu upadła.

– mieliśmy wspaniały wynalazek jakim były perowskity (krystaliczne materiały mające szanse wyprzeć krzem z budowy ogniw fotowoltanicznych – red) opatentowane przez firmę Saule Technologies. I co ?  w polskim budżecie zabrakło 20 mln dolarów na dofinansowanie projektu, więc firmę wykupili Japończycy i wynalazek polski przestał być produktem polskim.

W obu tych przypadkach zabrakło myślenia, myślenia długofalowego w inwestowanie w wynalazki czyli przyszłość.

Jak to jest, że polscy studenci wygrywają zagraniczne konkursy w dziedzinie wynalazków (marsjańskie łaziki, marsjańskie krety (penetratory), najbardziej wydajne samochody), a nie ma to w Polsce przełożenia na ostatnią część innowacyjności, czyli wdrażanie.

W Polsce panuje powszechna opinia, że słaba innowacyjność idzie w parze ze słabym dofinansowaniem nauki, owszem tak, ale to połowiczna prawda. Gdybyśmy nawet dosypali do tej nauki sporo pieniędzy, a nie zmienili barier edukacyjnych i mentalnościowych to nigdy nie będziemy tak naprawdę społeczeństwem innowacyjnym.

Czym są bariery edukacyjne? – polska szkoła nie uczy tak naprawdę swobodnego myślenia, a raczej powtarzania formułek, a jeśli myślenia, to z jakiegoś wcześniej przyjętego klucza.

Czym są bariery mentalnościowe powiązane tak bardzo z administracyjnymi? – działalność gospodarcza czy naukowa Polaków jest kontrolowana przez całą rzeszę urzędników, co do których przywarła opinia, że kontrolują, aby za wszelką cenę coś znaleźć – inaczej taki urzędnik będzie oceniony przez zwierzchnika jak zły urzędnik, gdyż w jego przekonaniu nie ma uczciwych firm.

Dodatkową zmorą innowacyjności są częste zmiany władzy Państwowej, gdzie utarło się, aby nowa ekipa rozliczała starą za wszystko, nie próbując kontynuować nawet dobrych przedsięwzięć tylko z uwagi na kolor partyjny poprzedników.

Tutaj przesłanie i zadanie dla młodych, trzeźwo myślących ludzi, aby zmienić ten system i inaczej podchodzić do myślenia o innowacyjności. Nie będzie to proces krótki i łatwy, ale warto zmienić to i rolę Państwa w życiu codziennym Polaków.

Metodą step by step i wyciągając wnioski z niepowodzeń, wygramy przyszłość dla innowacyjnej Polski.

W konferencji wzięli udział m.in. :

 • Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa
 • prof. dr hab. Zbigniew Karaczun, SGGW
 • Leszek Drogosz, Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy
 • Adam Targowski, Skanska
 • prof. dr hab. Artur Magnuszewski, Uniwersytet Warszawski
 • Mateu Alemany Crespi, Suez Smart Solutions
 • dr Elżbieta Szopińska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • Piotr Klimkiewicz, Veolia Energia Polska
 • Agata Szczotka-Sarna, Interseroh
 • Ewa Urbaniak, Dyrektor Fabryki L’Oréal Warsaw Plant
 • Prof. Bolesław Rok, Akademia Leona Koźmińskiego

Redakcja BIE serdecznie dziękuje Pani Annie Kiedrzyńskiej -Tui właścicielce Propsy PR Non For Profit Sp. z o.o. pierwszej w Polsce Agencji PR dla organizacji NGO i projektów społecznych za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie.

Zdjęcia i tekst: Roman Gembarzewski Redaktor Naczelny Biznes i Ekologia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *