Chiny czy Indie? Potęgi technologiczne.

Ze wszystkich stron świata napływają do nas informacje na temat nowinek technicznych. Jednakże warto się przyjrzeć źródłom, z których napływają do nas takie wieści. Gospodarka międzynarodowa, jeżeli chodzi o branżę technologiczną, wyróżnia przede wszystkim Chiny i Indie.

            Z pewnością nikogo nie zdziwił fakt, że to Chiny uznawane są za jednego z liderów branży technologicznej. Warto zaznaczyć, że przemysł Państwa Środka jest na bardzo zaawansowanym poziomie, o czy może świadczyć silna pozycja tego państwa na rynku. Jeżeli jednak chodzi o przemysł technologiczny, na prowadzenie zdają się wychodzić płatności cyfrowe w Chinach. Mówi się, że to właśnie w tym państwie funkcjonuje tak zwane „społeczeństwo bezgotówkowe”. Co więcej Chiny wciąż zachowują silną pozycję, jeżeli chodzi o branżę teleinformatyczną – to właśnie w tym państwie powstaje duża cześć oprogramowań komputerowych, smartfonów i innych nowoczesnych technologii, które często dominują rynek europejski.

            Drugim państwem, które dominuje w światowym przemyśle są Indie, które prowadzą bardzo zróżnicowany przemysł, opierający się m.in. na: przemyśle wydobywczym, energetyce, przemyśle informatycznym, samochodowym, etc. Szacuje się, że niedługo Indie staną się potęgą światową, pow względem rozwoju gospodarczego, bowiem jest to państwo, w którym dynamicznie rozwija się przemysł technologii informatycznej – IT, outsourcing czy dział biotechnologii. Obecnie wiele międzynarodowych film ulokowało swoje siedziby właśnie w Indiach, uznając ten kraj za jeden z najbardziej przyszłościowy.

            Trudno rozstrzygnąć w dzisiejszym świecie, które z tych państw jest dominujące, jeżeli chodzi o przemysł technologicznym. Te państwa silnie ze sobą konkurują, w związku z tym prześcigają się wzajemnie w produkcji i opatentowaniu rożnych produktów, celem zdominowania rynku. Nie pozostaje jednak wątpliwości, że państwa te posiadają duże perspektywy i dalej będą wpływały na ograniczenie rynku rodzimego poszczególnych państw Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *