Plastik w oceanach – ogromne zagrożenie dla ziemi

Do największych zagrożeń ekologicznych, z jakimi mamy współcześnie do czynienia należą z pewnością plastikowe śmieci znajdujące się w oceanach. Największym zbiorowiskiem plastiku i innych śmieci na ziemi jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, ale poza nią podobne plamy znajdują się na wszystkich oceanach. Problem jest zatem ogromny…

Plastikowe śmieci w oceanach – fakty

W morzach i oceanach znajduje się ponad 150 milionów ton odpadów plastikowych, a każdego roku przybywa ich w granicach 4,8-12,7 milionów ton. Plastik w oceanach jest zagrożeniem dla organizmów morskich, które giną spożywając plastik, zaplątując się w niego lub dusząc się nim. Od plastiku następuje degradacja wielu siedlisk i ekosystemów. Na szkodliwe działanie substancji chemicznych zawartych w plastiku narażone są zarówno zwierzęta, jak i ludzie.

Projekt fundacji Ocean Cleanup

Naprzeciw problemom z zanieczyszczeniem oceanów wyszła fundacja Ocean Cleanup powołana przez młodego holenderskiego naukowca Boyana Slata. Wraz z innymi naukowcami opracowali urządzenie System 001/B, którego zadaniem jest oczyszczenie Oceanu Spokojnego z plastikowych odpadów. Projekt działa od 2019 roku i w ciągu 5 lat ma wyłowić połowę śmieci dryfujących po Oceanie Spokojnym.

autor: Marek Lont

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *