Młodzi przedsiębiorcy – finał 16. edycji „Dnia przedsiębiorczości”

Sześcioro uczniów – laureatów konkursu „Jak Dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe?”, a także 24 najaktywniejsze szkoły, 21 firm i instytucji, oraz 3 szkolnych koordynatorów – to grono nagrodzonych w ubiegłorocznej edycji „Dnia przedsiębiorczości”. Uroczysta Gala podsumowująca 16. już odsłonę „Dnia przedsiębiorczości” odbyła się dziś  w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.

– „Dzień przedsiębiorczości” jest organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Co roku w Gali Przedsiębiorczości bierze udział ok. 150 osób – przedstawicieli nagrodzonych szkół oraz firm i instytucji.  Inicjatywa  została pomyślana jako sposób na  spotkanie młodych ludzi ze światem dojrzałej przedsiębiorczości. Służy jako doskonała okazja do promocji  przedsiębiorczości wśród młodzieży i poznania tajników pracy potencjalnych pracodawców – mówi wiceminister Marek Niedużak.

 I zaznacza: – Chcę wszystkim Państwu serdecznie podziękować za organizację 16. edycji Dnia Przedsiębiorczości. Jest to szczególnie odpowiedzialne zadanie, które sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej oraz kariery zawodowej –.

– Gratuluję wszystkim dzisiaj nagrodzonym. Mieliście niecodzienną okazję, aby zweryfikować swoje wyobrażenia o pracy w różnych zawodach. Dzięki temu zyskaliście szansę na lepsze przygotowanie  do wejścia na rynek pracy. W tym roku  Ministerstwo Rozwoju przyjęło zaproszenie do udziału w 17. edycji Dnia Przedsiębiorczości i już nie możemy się doczekać, aby pokazać, jak na co dzień wygląda praca w naszym ministerstwie –dodaje. Wielu uczestników Programu

W 16. edycji Programu „Dzień przedsiębiorczości” uczestniczyło 36 469uczniów z 712 szkół ponadpodstawowych z całej Polski oraz 29 175 wolontariuszy z 12 768 instytucji i firm.  Ideą „Dnia” jest umożliwienie uczniom szkół ponadpodstawowych jednodniowych praktyk w wybranej firmie lub instytucji.

Program pomaga uczniom w zweryfikowaniu ich wyobrażeń  o wymarzonym zawodzie, zapoznaje ich – w praktyce – ze specyfiką konkretnych miejsc pracy, uświadamia młodym ludziom konieczność dostosowywania się do zmieniających się warunków na rynku pracy. Pomaga te z zdobyć informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej profesji.

W ciągu „Dnia” uczeń towarzyszy wolontariuszowi – pracownikowi danej firmy czy instytucji – przez kilka godzin. W tym czasie zapoznaje się ze specyfiką wybranego przez siebie stanowiska pracy, zakresem obowiązków, wykonuje proste zadania, pozyskuje informacje na temat predyspozycji, wymaganego wykształcenia, ukończonych kursów czy niezbędnych umiejętności.

Tegoroczni zwycięzcy

Zwieńczeniem programu jest dzisiejsza, uroczysta Gala Przedsiębiorczości. W jej trakcie statuetkami i dyplomami uhonorowane zostały najaktywniejsze szkoły oraz firmy i instytucje.

Zostali także wyróżnieni laureaci konkursu „Jak Dzień przedsiębiorczości  wpłynął na moje decyzje zawodowe?”, o wyborze których decydował Komitet Honorowy. W tym roku w jego skład weszli: Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Marek Niedużak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Zbigniew Modrzewski, Prezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *