Smog. Czym jest? Jak powstaje? Z czym się wiąże?

Smog to słowo-zlepek, które pochodzi od słów angielskich: smoke – dym oraz fog – mgła. Słowo to przeszło do międzynarodowego słownika i zawsze oznacza to sam: sztuczną mgłę powstałą na skutek działalności człowieka i niesprzyjających warunków przyrodniczych. Smog jest więc gęstym zanieczyszczeniem powietrza, które gromadzi się nad miastami i aglomeracjami.

Jak powstaje smog?


Smog powstaje poprzez zmieszanie powietrza ze spalinami i zanieczyszczeniami, które tworzą się w wyniku działalności człowieka. Zanieczyszczenia powodują zwiększająca się liczba samochodów, fabryki, a także palenie drewnem, węglem oraz innymi paliwami stałymi. Gromadzeniu się zanieczyszczeń sprzyjają warunki atmosferyczne oraz położenie miasta w dolinie lub kotlinie. Smog ma niestety także tendencje do rozprzestrzeniania się na sąsiednie obszary. Mówimy wówczas o smogu napływowym.


Z czym się wiąże smog? Jakie skutki może wywoływać?


Oprócz tego, że gęsty dym smogu niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie może także wywoływać szereg innych skutków. Może prowadzić do wywołania niewydolności oddechowej, obniżenia odporności całego organizmu, pojawienia się alergii i astmy. Może przyczyniać się do pojawienia się chorób układu krwionośnego i serca, a nawet chorób nowotworowych. Skażeniem smogiem ulegają także rośliny oraz mięso zwierząt, które żyją w takich warunkach. To również może mieć bardzo złe skutki dla zdrowia ludzi.

Marek Lont

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *