Minister Gut-Mostowy o polsko-gruzińskiej współpracy turystycznej

Wymiana dobrych praktyk między Polską i Gruzją oraz możliwości ożywienia współpracy gospodarczej, szczególnie w dziedzinie turystyki po pandemii Covid-19 – to główne tematy rozmowy wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego z ambasadorem Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili.

Spotykamy się w obliczu kryzysu gospodarczego, który silnie uderzył w turystykę na całym świecie. Polska bardzo szybko opracowała, a następnie stopniowo wdrożyła etapy odmrażania gospodarki krajowej. Nasze  rozwiązana antykryzysowe są uważane za jedne z najlepszych w Europie. Zaproponowaliśmy w nich szereg rozwiązań dla branży turystycznej – mówi minister Gut-Mostowy.

Strona polska podzieliła się dobrymi praktykami i sposobami pobudzenia gospodarki, m.in. poprzez wprowadzenie voucherów turystycznych, które pozwolą branży przetrwać najtrudniejszy okres. Minister Gut-Mostowy poinformował także, że prowadzone są rozmowy z przedstawicielami polskiego rządu dotyczące ponownego otwarcia granic.

I dodaje: – Rozmawiamy  z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz Ministrem Zdrowia o  możliwości otwarcia granic dla ruchu turystycznego. Chcemy, aby najszybciej, jak to możliwe, gdy warunki sanitarne na to pozwolą,  wrócił ruch turystyczny między naszymi krajami – podkreślił minister.

Przed wybuchem pandemii Gruzja była chętnie wybieranym kierunkiem wakacyjnym przez Polaków, wycieczki do Gruzji są w ofercie wielu polskich organizatorów turystycznych, a PLL LOT realizował bezpośrednie połączenie między stolicami. Obydwa kraje są związane Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Gruzji o współpracy w dziedzinie turystyki, która została podpisana w Tbilisi 3 czerwca 2013 r.

Wymiana handlowa

Ze względu na położenie geopolityczne Gruzji, rozwój gospodarki kraju jest przede wszystkim związany z prawidłowym i efektywnym funkcjonowaniem branży transportowej. Położenie geopolityczne Gruzji odgrywa istotną rolę w życiu gospodarczym i politycznym kraju. Gruzja znajduje się na skrzyżowaniu Europy i Azji, gdzie prowadzony jest transport ładunków strategicznych.

Liberalna polityka handlu zagranicznego oraz chęć zwiększenia bezpośrednich inwestycji zagranicznych stanowią obecnie główne zasady polityki gospodarczej Gruzji, co wiąże się z uproszczonym systemem handlu zagranicznego oraz procedur celnych, niskimi cłami importowymi, a także minimalnymi regulacjami pozataryfowymi. Liberalne środowisko inwestycyjne i równe podejście do inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych sprawia, że kraj ten jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

zdjęcie i materiał prasowy: strona Ministerstwa Rozwoju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *