Ranking ekologicznych państw

W pierwszej dziesiątce rankingu Environmental Performance Index (EPI – wskaźnik wydajności środowiskowej) najbardziej ekologicznych państw na świecie znalazło się 8 z Europy. Badania te są przeprowadzane od 2002 r. przez ośrodki badawcze z renomowanych uniwersytetów Yale i Columbia. Wskaźnik EPI przedstawia efektywność 178 krajów z całego świata podejmowanych w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz jego stan.

Czy wiesz, że w tej kwestii od momentu powstania rankingu króluje Szwajcaria?🇨🇭🇨🇭 Na 100 możliwych punktów nigdy nie miała mniej niż 85. W badaniach tych pod uwagę bierze się 20 wskaźników w 9 różnych kategoriach, takich jak: jakość powietrza, dostęp do wody pitnej 🚰, metody oczyszczania ścieków, udział węgla w produkcji energii czy stopień przeżywalności dzieci do 5 roku życia. Na pierwsze miejsce Szwajcarii ma wpływ powszechny dostęp do wody pitnej 🚰, ogromna liczba terenów zielonych,☘️🌿🌳 objętych ochroną i bardzo niska umieralność noworodków.

🇨🇭🇨🇭🇨🇭 Szwajcarska postawa proekologiczna ma swoje źródło przede wszystkim w ogromnym szacunku obywateli tego kraju do środowiska i do własnych pieniędzy. Szwajcarzy są świadomi, że dzięki segregacji śmieci 🚮są w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt franków miesięcznie. Wysoka świadomość na temat ekologii bierze się z poczucia, iż bez segregacji śmieci🚮, ograniczenia emisji spalin czy wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, taki kraj o tak małej powierzchni, zacznie się po prostu dusić.

🇨🇭🇨🇭🇨🇭 Już w przedszkolu dzieci są edukowane pod tym względem. Ekologia w Szwajcarii przejawia się też m.in. w tym, że do perfekcji jest tam opanowana sztuka recyklingu, aż 80% plastikowych butelek pochodzi z ponownego przetworzenia🚮. Bardzo dba się tutaj również o roślinność. Flora i fauna,🌳🐂🐃 szczególnie w Alpach Szwajcarskich jest pod ścisłą ochroną. Również wiele miejscowości jest uwalnianych od ruchu samochodowego. Poza tym to pierwsze państwo, które już w roku 1986 wprowadziło obowiązek zaopatrzenia samochodów w katalizatory. 🚗🚗🚗

Ponadto ekologiczne muszą być też ich domy. Dzięki wsparciu państwa domy są badane pod względem zużywanej energii.🌞🌞🌞 Dąży się do tego, by mieszkaniec zużywał najwyżej 500 KWh rocznie.

Na drugim miejscu wg rankingu znajduje się Luksemburg🇱🇺, a na trzecim Australia🇦🇺. W 2014 r. 🇵🇱 Polska zajęła 30 miejsce. Do Szwajcarii nam niestety daleko pod tym względem, ale zawsze warto i trzeba dążyć do ideału.

#ekologia #szwajcaria #ranking #biznesiekologia #najbardziejekologicznepaństwoświata

zdjęcie portal pixabay autor: ybernardi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *