Zabójczy dym

Każdego roku na całym świecie produkuje się około 5,5 biliona papierosów. Większość z nich zawiera filtry wykonane z octanu celulozy. Jej rozkład może trwać dekadę 🔟 lub dłużej w świetle ultrafioletowym, które z kolei powoduje, że toksyczne tworzywo sztuczne rozpada się na mniejsze kawałki.

Papierosy nie są dla nas dobre, nawet te z filtrem. Filtry zmuszają palacza do mocniejszego zaciągania się, a co za tym idzie do wdychania większej ilości dymu. Zwiększa to ryzyko zachorowania na raka płuc ‒ wynika to z badania opublikowanego na łamach „Journal of the National Cancer Institute”. ☠☠☠

Przez ostatnie trzy dekady niedopałki papierosów były najczęściej spotykanym odpadem podczas międzynarodowego projektu oczyszczania wybrzeża w Ocean Conservancy. 🏖🏖🏖 Projekt ten odbywa się co roku i przykładowo tylko w 2018 na plażach🌴🌴 znaleziono około 2,4 mln niedopałków.

Niedopałki papierosów są szkodliwe bez względu na to, gdzie je porzucimy. Po zanurzeniu w wodzie stają się źródłem wielu substancji toksycznych. Tak naprawdę tylko jeden pet wystarczy do zabicia 50% ryb 🐠🐠 znajdujących się w jego pobliżu. Wg. opinii Richarda Gersberga z San Diego State University🇺🇸🇺🇸🇺🇸 pety są bardziej toksyczne niż unoszące się na wodach oceanu plastikowe butelki. Badania przeprowadzone przez Anglia Ruskin University w Cambridge w Anglii wykazały, że niedopałki papierosów hamują również rozwój roślin.

W Polsce wystarczy przejść się ulicami i zobaczyć, że są one dosłownie zaśmiecone porzuconymi niedopałkami. No cóż, palenia nikt nam nie zabroni. Potrzebna jest zmiana myślenia, by zacząć traktować środowisko z należytym szacunkiem. Nie zapominajmy o tym, iż jesteśmy jego integralną częścią.

#ochronaśrodowiska #zanieczyszczenia #papierosy #niedopałkipapierosów #biznesiekologia

zdjęcie portal pixabay autor: realworkhard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *