Minister Kurtyka: Inwestycje w energetyce mogą być kołem zamachowym ożywienia gospodarczego po koronakryzysie

Wpływ epidemii na sektor energii elektrycznej to główny temat spotkania „Ministerial Round Table”, zorganizowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczna. W wydarzeniu, które odbyło się 29 maja 2020 r., uczestniczył minister klimatu Michał Kurtyka.

Jak podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu, pandemia COVID-19 wywiera istotny wpływ na światową i europejską gospodarkę oraz poszczególne jej branże. Sektor energetyczny również odczuwa jej skutki.

W Polsce przeprowadziliśmy analizę obecnego kryzysu z perspektywy sektora energetycznego. Musimy wykorzystać nasze doświadczenie i pobudzić gospodarkę poprzez: zwiększenie odporności naszych systemów energetycznych, uruchamianie nowych inwestycji energetycznych czy pobudzanie innowacji” – powiedział.

Jak zaznaczył minister Kurtyka, spowolnienie po pandemii jest nieuniknione, dlatego potrzeba zacieśnienia współpracy pomiędzy państwami jest jeszcze pilniejsza.

Kołem zamachowym dla ożywienia gospodarki może być właśnie zmieniająca się energetyka, która musi kontynuować swoją transformację. W tej szczególnej sytuacji konieczne będzie pobudzenie nowych i bieżących inwestycji w sektorze energetycznym poprzez ambitny plan naprawy oraz solidne wieloletnie ramy finansowe. Połączenie tych dwóch elementów stawia przed sektorem energetycznym wyzwanie – jak i gdzie te środki zainwestować” – dodał.

Zdaniem szefa resortu klimatu należy w szczególności skupić się na zbudowaniu lokalnego wymiaru bezpieczeństwa energetycznego. Przejście z centralnie zarządzanego rynku energii na rynki zarządzane lokalnie opierające się na inicjatywach oddolnych jest dużym wyzwaniem, ale przede wszystkim szansą.

W trosce o dalszy rozwój europejskiego przemysłu powinniśmy wzmocnić niezależność łańcucha dostaw. Powinniśmy też wspierać inwestycje, umożliwiające bezpieczny wzrostu działu odnawialnych źródeł energii w koszyku energetycznym” – zauważył.

Minister Kurtyka zwrócił także uwagę, że w czasach kryzysu elastyczność jest konieczna.

Jeśli wyciągniemy wnioski z obecnego kryzysu pandemicznego, sprawimy, że nasze systemy energetyczne będą bardziej niezawodne na przyszłość” – dodał minister Michał Kurtyka.

materiał prasowy Ministerstwo Klimatu

zdjęcie portal pixabay autor: spalla67

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *