Program Mosty dla Regionów: ponad 23 miliony złotych rządowego wsparcia dla przeprawy na Wiśle

Pomiędzy Antoniówką Świerżowską a Świerżami Górnymi powstanie nowy most. Inwestycja, realizowana z programu Mosty dla Regionów, otrzymała dotację z budżetu państwa na opracowanie dokumentacji projektowej. W podpisaniu umowy w tej sprawie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

Czarno-białe zdjęcia 4 mostów, na środku napis: w ramach programu Mosty dla Regionów wsparcie otrzyma 20 przepraw.Na dole ikonki Facebooka oraz Twittera, logotypy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i programu Mosty dla Regionów.

Już za kilka lat, to, co tak długo było nieosiągalne, stanie się możliwe. Powstanie most na Wiśle, który połączy gminę Maciejowice z gminą Kozienice oraz powiaty garwoliński i kozienicki. Ta nowa przeprawa drogowa zwiększy przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na tym obszarze – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Potrzebna inwestycja

Odcinek między Dęblinem a Górą Kalwarią, który liczy ponad 70 km, jest najdłuższym na obszarze całego regionu odcinkiem Wisły, gdzie nie ma mostu.

A to właśnie w gminie Kozienice znajduję się jeden z największych zakładów pracy w regionie, czyli Elektrownia Kozienice. Budowa przeprawy przyczyni się do podniesienia konkurencyjności regionu pod względem komunikacyjnym, gospodarczym i turystycznym – dodała minister.

Długość przeprawy wraz z drogami dojazdowymi wyniesie około 1,5 kilometra. Inwestycja powstanie w ciągu drogi powiatowej nr 1350W po stronie powiatu garwolińskiego i drogi powiatowej nr 1718W na terenie powiatu kozienickiego.

Nowa przeprawa skróci czas dojazdu z powiatu garwolińskiego do Radomia z półtorej do pół godziny, zatem poprawa będzie znacząca.

Koszt przygotowania dokumentacji to ponad 29 milionów złotych, z czego 80 procent, czyli 23,4 miliony złotych sfinansuje budżet państwa.

Szacowany koszt budowy mostu to 650 milionów złotych.

Wspieramy samorządy

Głównym celem rządowego programu jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe. Na realizację programu rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. W programie Mosty dla Regionów można było ubiegać się o dotację na dofinansowanie zadań dotyczących przygotowania dokumentacji . Po zakończeniu prac projektowych samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych kosztów budowy przeprawy mostowej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *