Dzieci, rodzice i szkoły w Wawrze wspólnie zabiegają o bezpieczne, zdrowe i przyjazne przestrzenie wokół szkół. 12 maja akcja „Ulice dla dzieci” zawita do Szkoły Podstawowej nr 218 przy ul. Kajki w Warszawie. Będzie edukacyjnie, kolorowo i wesoło.
12 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 218 im. Michała Kajki w Warszawie odbędzie się piknik szkolny pod hasłem „Ulice dla dzieci – bezpiecznie i radośnie„, połączony z międzynarodową akcją „Streets for kids” (Ulice dla dzieci). W tym dniu o godz. 14:00 będzie miał miejsce finał wydarzenia, podczas którego dzieci, kadra szkoły i rodzice wspólnie wyjdą na ulice aby podkreślić potrzebę tworzenia bezpiecznej, zdrowej i przyjaznej dzieciom przestrzeni wokół szkoły, wolnej od zanieczyszczeń i samochodów i sprzyjającej rozwojowi dzieci. Tematy przewodnie, które będą towarzyszyć akcji szkolnej to: bezpieczna droga do szkoły, pierwsza pomoc i ekologia.
Przygotowanie do wydarzenia rozpocznie się już wcześniej – wszystkie klasy przygotują własne plakaty nawiązujące do tematów wydarzenia, które w dniu pikniku będą zdobić ogrodzenie szkoły. Od samego rana tematy zajęć będą związane z wydarzeniem, a każda klasa tego dnia zostawi swój “zielony ślad” na terenie szkoły – młodsze dzieci będą obsadzać sadzonkami klomby, a starsze – sadzić drzewka, którym nadadzą własną nazwę. Wszystkie klasy, wspólnie z wychowawcami i rodzicami, zorganizują własne stoiska, na których będą przeprowadzać gry, zabawy i quizy sportowo-ekologiczne. Za udział w każdej aktywności dzieci otrzymają punkty, które będą mogły wymienić na fanty takie jak gadżety i akcesoria rowerowe, turystyczne czy ekologiczne.
W organizację wydarzenia włączyła się Fundacja Na miejscu, która od kilkunastu miesięcy prowadzi w szkole projekt CoMobility. Wokół szkoły zostały pomalowane gry uliczne, wymyślone na podstawie bohaterek i bohaterów ważnych dla uczniów, a zaprojektowane przez artystę Roberta Czajkę. – Gry uliczne to pomysł na uatrakcyjnienie drogi do szkoły. Slalom, zbieranie punktów, omijanie potworów może się  odbywać podczas pieszych spacerów do szkoły lub docierania do niej hulajnogą lub rowerem – mówi Magdalena Kubecka z Fundacji „Na miejscu”. W dniu akcji klasy 3-cie i 4-te rozpoczną lekcje wspólnie z fundacją, przeprowadzając uliczne pomiary prędkości i hałasu wokół szkoły oraz malując ulice wokół szkoły..
W dniu akcji zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego odcinek ul. Odrodzenia przed szkołą, na którym znajduje się parking szkolny, często służący za miejsce postojowe dla osób pracujących w okolicy lub zostawiających samochody na cały dzień. Jednym z celów wydarzenia „Street for kids”, którego kolejna już edycja odbywa się w kilkudziesięciu miastach w Europie, jest bowiem pokazanie jak inaczej może wyglądać przestrzeń wokół szkoły, gdy uwolnimy ją od spalin, hałasu silników, aby była włączająca i odpowiadająca na potrzeby dzieci. – Nasze dzieci na co dzień narażone są na wdychanie zanieczyszczeń, które mocno wpływają na ich zdrowie, samopoczucie, koncentrację i dalszy rozwój. To dla ich dobra powinniśmy odzwyczaić się od wygody i łatwości, jaką daje nam możliwość zawożenia niemal pod same drzwi szkoły. Musimy zrozumieć, że w ten sposób zabieramy im nie tylko zdrowie, ale i przestrzeń poruszania się, możliwość uczenia się swojej okolicy czy samodzielność. Akcja „Ulice dla dzieci” jest doskonałą okazją, abyśmy zobaczyli jak na odzyskaną przestrzeń reagują jej najmłodsi użytkownicy i porozmawiali o tym co powinno być priorytetem w planowaniu drogi wokół szkoły. – mówi Marzena Wichniarz, współorganizatorka ruchu społecznego Rodzice dla Klimatu i jedna z koordynatorek akcji ze strony Rady Rodziców SP 218.
O godz. 14:00 rozpocznie się główna część wydarzenia, którą zainicjuje oficjalne otwarcie ulicy Odrodzenia oraz wręczenie apelu do lokalnych władz w sprawie tworzenia szkolnych ulic. Wtedy też dzieci udają się do przygotowanych wcześniej stoisk i będą mogły uczestniczyć w wielu atrakcjach. Wśród nich m.in. praktyczny egzamin holenderski na kartę rowerową w terenie, który odbywać się będzie w asyście rodziców i stowarzyszenia Zielone Mazowsze, gry zręcznościowe i uliczne, tory przeszkód, zabawy sportowe i bieg uliczny, prezentacje projektów ekologicznych i eko-eksperymenty, ozdabianie rowerów, hulajnóg i kasków oraz konkurs na najciekawsze ozdoby i modę rowerową.
W programie nie zabraknie także pozycji dla rodziców i dorosłych: odbędzie się cykl paneli i spotkań eksperckich: prezentacja efektów nauki obywatelskiej i wyników projektu CoMobility prowadzonego w szkole przez fundację „Na miejscu”, prezentacja raportu „Szkolne ulice w Polsce” i rozmowa z jego autorem – Robertem Buciakiem oraz prezentacje uczniowskie z przeprowadzonych wcześniej projektów skupionych wokół działań miejskich i ekologicznych. Rodzice będą mogli uzupełnić swoją wiedzę o klimacie i wziąć udział w plenerowej „Mozaice klimatycznej”, najpopularniejszych warsztatach wiedzy o klimacie na świecie, lub wymienić się ubraniami, zabawkami czy książkami na tzw. „wymiance” przygotowanej przez samych rodziców, promującej ideę zero waste i współdzielenia.
Czym są “szkolne ulice”? To różnego rodzaju rozwiązania logistyczno-planistyczne, których efektem jest ograniczenie lub eliminacja ruchu samochodowego w otoczeniu placówek edukacyjnych. Mogą one mieć formę czasową (w godzinach rozpoczynania/zakończenia zajęć) lub stałą. Idealnie, kiedy towarzyszą im choćby niewielkie zmiany w infrastrukturze, choćby meble miejskie, z których mogą korzystać uczniowie jak i lokalna społeczność. Rozwiązują one problem braku bezpieczeństwa w drodze do placówki, ale także poprawiają jakość powietrza w otoczeniu szkoły.
Narzekamy, że dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem, a nie zauważamy, że przez nasze przywiązanie do samochodów, zabraliśmy im przestrzeń do spędzania czasu  na świeżym powietrzu. Widać to wyraźnie choćby przed szkołami. Spaliny i hałas dodatkowo szkodzą zdrowiu dzieci i wpływają negatywnie na ich zdolność do utrzymania uwagi, co utrudnia ich prawidłowy rozwój. Dzięki inicjatywom takim jak ta, chcemy dotrzeć zarówno do rodziców jaki włodarzy miasta. Potrzebujemy zmiany w myśleniu o miejscu dzieci w mieście – mówi Nina Józefina Bąk, koordynatorka Clean Cities Campaign, która jest gospodarzem kampanii Streets For Kids w Europie.
Ulice przed szkołą powinny być bezpieczną i zdrową dla dzieci przestrzenią. Zachęcać do spaceru lub przyjazdu rowerem. To wspiera ich rozwój fizyczny i społeczny. – mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska fundacji Rodzic w mieście, koordynatorka akcji w Polsce. – Szkolne ulice powstają w całej Europie. Czas, aby dzieci w Polsce też miały możliwość bezpiecznego dotarcia do szkoły.