Wiosenna aura sprzyja pieszym wyprawom. To także świetna okazja, aby spędzić nieco więcej czasu na łonie natury. Do tego przyda się sprawdzony ekwipunek.

Fani survivalu i bushraftu wiedzą, że przyroda potrafi zaskakiwać, dlatego warto być gotowym na różne sytuacje. Słoneczny dzień może się w kilka chwil zmienić w pochmurną i deszczową aurę, która będzie trwała przez całą noc, aż do brzasku. Wiedza, jak przetrwać w takich warunkach jest bardzo przydatna, a równie ważny jest ekwipunek, który to umożliwi.

Prowiant i akcesoria kuchenne

Bushcraft to umiejętność przetrwania i życia w dziczy przy użyciu ich naturalnych zasobów. Nie brakuje osób, które podchodzą do sprawy konserwatywnie i na wyprawę zabierają tylko nóż i pojemnik z wodą. Inni podchodzą bardziej swobodnie do tego zagadnienia i korzystają np. z menażki, która ułatwia przygotowanie ciepłego posiłku.

Środowisko narażone jest na różne zanieczyszczenia. Nie zabierzesz wystarczającej ilości wody na dłuższy wypad w dzicz. Czy wówczas ryzykować i pić wodę ze strumienia lub rzeki? Bywa z tym różnie, dlatego warto się przygotować na takie sytuacje. Ułatwi to tzw. słomka życia, czyli przenośny filtr do wody.

Wygodna odzież i obuwie

Podczas terenowych wycieczek ciało nieustannie jest w ruchu. Zadbaj o wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów. Dużym udogodnieniem są współczesne technologie, które np. odprowadzają nadmiar ciepła i potu. Przydadzą się także skarpetki, a przynajmniej jedna para na zmianę. Przypadkowe zetknięcie z wodą i podróż z mokrymi stopami to prosta recepta do otarć. Pamiętaj, żeby nie zakładać na stopy foliowych worków, które mają pełnić funkcję ochronną przed wodą. W innym wypadku odparzenia gwarantowane.

Odpoczynek i sen

Przerwa w trakcie podróży jest ważna. Drzemka na skraju lasu w cieniu drzew to przyjemny moment i czas na regenerację. Nocne obozowisko powinno jednak wyglądać inaczej. Możesz postawić na tzw. trap, czyli płachtę, która posłuży Ci za dach. Pod nią kładziesz się do śpiwora i odpoczywasz.

Alternatywą może być hamak z moskitierą. W ten sposób nie leżysz na ziemi, co poprawi komfort termiczny. Siatka chroni przed owadami i pozwoli Ci się wyspać. Wiszące łóżko delikatnie się porusza, a to sprawia, że zaśniesz niczym dziecko. Co więcej, hamak pozwoli Ci uniknąć kontaktu z małymi zwierzętami, które pełzają po ziemi.

Rozpal ogień

Zapałki mogą zamoknąć w trakcie opadów lub po kontakcie z wodą. Część z nich możesz schować w woreczku strunowym, który powinien je ochronić przed kontaktem z cieczą. Na rynku dostępne są też bardziej odporne zapałki na wilgoć. Alternatywą dla nich może być krzesiwo, które ułatwi rozpalenie ogniska. Dostępne są też tzw. eko-ogniska, czyli zestaw, który ułatwi Ci rozpałkę podczas biwaku. Będzie przydatny szczególnie wtedy, gdy szybko będziesz potrzebował rozpalić ogień, aby np. ogrzać się po ulewie i wysuszyć ubrania.

Wyruszasz na wyprawę? Upewnij się, że Twój ekwipunek jest kompletny i sprawny. Nic bardziej nie irytuje, jak usterki, które można było usunąć w domu. Również z takimi wyzwaniami trzeba sobie umieć poradzić. Doświadczony fan survivalu lub bushraftu znajdzie rozwiązanie praktycznie w każdej sytuacji.

Artykuł sponsorowany