Bociany zwiastują wczesną wiosnę, jednak czy tak będzie w roku 2022? Bociany zaczęły odwiedzać swoje gniazda, ale – jak się okazuje – wcale nie wróciły z Afryki. Firma energetyczna Tauron założyła monitoring stada bocianów i na bieżąco obserwuje, jakie są ich losy.

Bocian biały podlega ochronie ścisłej, a więc nie wolno go chwytać, płoszyć, niepokoić i nie wolno zabijać. Bociany wylatują z Polski przede wszystkim za pożywieniem. Zmierzają do Afryki, gdzie jest go pod dostatkiem. Z ostatnich odczytów lokalizatorów Taurona wiadomo, że bociany w 2022 roku jeszcze nie wyruszyły w powrotną drogę do Polski.

Docierają do nas pojedyncze informacje, że bociany wróciły już do Polski. Wiemy jednak, że tak nie jest, ponieważ co roku wspólnie z ornitologami montujemy grupie bocianów specjalne lokalizatory GPS/GSM, które umożliwiają precyzyjny odczyt ich miejsca pobytu.

Ewa Groń, rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja.

Pierwszy bocian 2022

Skąd więc lokalne informacje o tym, że już widziano bociany? Takie doniesienia mogą świadczyć o tym, że bociany w Polsce przezimowały.

Zdaniem dr Kazimierza Walasza, prezesa Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, zimowanie bocianów w Polsce może mieć związek ze zmianami klimatu.

Przypadki zaniechania migracji mogą mieć związek ze zmianą klimatu. Zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, śniegu jest mniej, a ujemne temperatury nie utrzymują się zbyt długo.

dr Kazimierz Walasz

Dieta bocianów jest bardzo urozmaicona i nawet zimą znajdują odpowiedni dla siebie pokarm. Poza tym ptakom chłód nie jest straszny, gdyż posiadają jedną z najlepszych w świecie zwierząt warstwę izolacyjną – zapewnia dr Kazimierz Walasz.

Czy więc jeśli zobaczymy bociana teraz, w lutym, to należy mu pomóc, skoro jeszcze nie zaczęła się wiosna 2022 r? Bociany poradzą sobie same, ponieważ należą do ptaków, które chętnie sięgają po wszelkie dostępne źródła pokarmu i znajdują go na wysypiskach śmieci, w odpadach z rolnictwa czy ubojni.

Czytaj także: Silny wiatr w Polsce. Ile farmy wiatrowe produkują energii?

Jakiekolwiek próby złapania bociana mogą spowodować, że odleci z miejsca, w którym na co dzień znajdował pokarm. W efekcie będzie miał potem trudności ze zdobyciem pożywienia w innym miejscu. Jeśli natomiast bocian utyka, na obwisłe skrzydło, czy jest ranny i krwawi, to z wezwaniem pomocy nie należy zwlekać. Te oznaki świadczą o tym, że bocian jest ranny lub chory. O chorobie lub osłabieniu może świadczyć także wyraźne osowienie, przesiadywanie długi czas w jednym miejscu i nieudane próby poderwania do lotu.

Aktualizacja 20.03.2022. Dziś pierwszy dzień wiosny astronomicznej i dziś został zauważony pierwszy bocian w Polsce. Gniazdo do którego przyleciał, znajduje się w dolinie Narwi, na terenie “Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi”. Można go zobaczyć na żywo, jego gniazdo posiada kamerę video.

Artykuł Bociany w 2022 roku jeszcze nie dotarły z Afryki do Polski pochodzi z serwisu EcoReporters.