W Chinach trwają przygotowania do uruchomienia największego na świecie zakładu wytwarzającego wodór przy użyciu paneli fotowoltaicznych o dużej mocy. Inwestorem jest chiński koncern naftowy Sinopec.

Risen Energy, największy w Chinach producent paneli słonecznych, poinformował o wygraniu przetargu na dostawę modułów fotowoltaicznych Titan o mocy 650W dla ogromnego wodorowego projektu. W okręgu Kuqa, w prowincji Xinjiang, będzie mieścił się pokazowy zakład Sinopec wytwarzający ekologiczny wodór. Energia słoneczna kierowana będzie do elektrolizera, w którym woda jest rozbijana na cząsteczki tlenu i wodoru.

Po ukończeniu projekt o mocy 361 MW będzie największym na świecie zakładem wytwarzającym wodór przy użyciu paneli fotowoltaicznych – podał Risen Energy. Firma planuje spopularyzowanie czystej energii poprzez nawiązanie z Sinopec współpracy.

„Wielkopowierzchniowe moduły fotowoltaiczne projektuje się z myślą o zwiększeniu wydajności i efektywności energetycznej, które pozwalają na obniżenie kosztów “

Risen Energy

Sinopec dostarcza około 14 proc. całkowitej produkcji wodoru w Chinach. Teraz roczna zdolność produkcyjna koncernu wynosi 3,5 miliona ton. Jest to jednak szary wodór, czyli uboczny produkt z procesów w rafinerii.

Natomiast nowy zakład Sinopec wyprodukuje rocznie przy użyciu modułów fotowoltaicznych 20 tys. ton czystego, zielonego wodoru. Całość produkcji trafi do zakładu przemysłowego Sinopec Tahe Refining & Chemical. W ten sposób “zielony” wodór zastąpi “szary”, produkowany z gazu ziemnego. Sinopec ma w planach także magazyn i specjalny rurociąg do transportu tego trudnego do przechowywania gazu. Z drugiej strony w Chinach jest duży problem z przesyłem energii między regionami. Magazynowanie więc nadwyżek energii słonecznej i wiatrowej w postaci wodoru ma być wygodniejszym rozwiązaniem.

W przyszłości natomiast czysty wodór będzie mógł trafić na stacje paliw. Sinopec w planach ma budowę tysiąca stacji tankowania wodoru w Chinach.

China Hydrogen Alliance, wspierana przez rząd grupa przemysłowa, przewiduje, że wodór będzie stanowić co najmniej 5 procent krajowego miksu energetycznego do 2030 r.

Artykuł Chińskie panele słoneczne o dużej mocy zasilą zakład produkcji wodoru pochodzi z serwisu EcoReporters.