Warszawa z rekordem trasy kobiet, Bydgoszcz z rozstrzygnięciem w klasyfikacji generalnej wśród pań. Warszawa w słońcu, Bydgoszcz w deszczu. Tak w wielkim skrócie można podsumować weekendowe (14-15 stycznia) wydarzenia na trasach CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W obu lokalizacjach były to trzecie biegi sezonu 2022/2023. A w najbliższy weekend kolejne zawody – tym razem w Poznaniu i Szczecinie.  

Słoneczna i szybka Warszawa

Sobotnia aura zdecydowanie sprzyjała biegaczom. Słońce i kilka stopni powyżej zera – start w takich warunkach w styczniu to marzenie. Trzeba jednak dodać, że na ścieżkach nie brakowało błotnistych fragmentów. Mimo to, poziom biegu był bardzo wysoki – zwyciężczyni zawodów – Anna Bańkowska – dotarła do mety 5-kilometrowego biegu w czasie 16:31, co jest rekordowym wynikiem na warszawskiej trasie wśród kobiet i jednym z najlepszych wyników w historii CITY TRAIL. Drugie miejsce zajęła Dominika Stelmach, która 8 dni wcześniej ustanowiła rekord świata w biegu 12-godzinnym. Sobotnie drugie miejsce oznacza, że ta wszechstronna zawodniczka ma realne szanse na wygraną w klasyfikacji generalnej w Warszawie.
Wracając do zwyciężczyni biegu – Anny Bańkowskiej, warto zaznaczyć, że ta znakomita biegaczka z Białegostoku jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski. Jej maratońska życiówka to 2:31:16. W CITY TRAIL wystartowała po raz pierwszy.

O mały włos, a mój start nie doszedłby do skutku. Biegłam dzisiaj w CITY TRAIL po raz pierwszy i nie wiedziałam, że linia startu jest oddalona od biura zawodów i mety o 1,5 km. Tym samym musiałam gnać na start w tempie startowym, ciśnienie i adrenalina wzrosły, dotarłam lekko spóźniona, ale organizatorzy wiedzieli, że biegnę i zaczekali, bym ruszyłam ze wszystkimi. Bardzo się cieszę z udanego biegu i wyniku. Chętnie wrócę na tę trasę, by go jeszcze trochę podkręcić. Żałuję, że CITY TRAIL nie ma w moim mieście, bo bardzo cenię sobie takie starty, to zawsze lepsze niż samotny trening. Moje przygotowania są aktualnie skupione na wiosennym maratonie, ale nie stronię od przełajów, jeśli tylko udaje się je sensownie wpleść w plan treningowy.

Anna Bańkowska, zwyciężczyni warszawskiego biegu

Wyniki najszybszych kobiet: Anna Bańkowska – 16:31, Dominika Stelmach – 17:24, Eliza Galińska – 17:54.
Anna Bańkowska - autorka rekordu trasy kobiet warszawskiego CITY TRAIL (fot. Karolina Krawczyk)

Anna Bańkowska – autorka rekordu trasy kobiet warszawskiego CITY TRAIL (fot. Karolina Krawczyk)

W męskiej rywalizacji pewne zwycięstwo odniósł Piotr Mielewczyk, który tym samym został liderem klasyfikacji generalnej. Rezultaty najszybszych mężczyzn: Piotr Mielewczyk – 15:27, Adam Świrgoń – 15:44, Taras Telkovsky – 15:48.
Pełne wyniki biegu znajdują się TUTAJ. Do mety biegu głównego dotarło 579 osób. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 242 młodych sportowców. Czwarty bieg edycji 2022/2023 w Warszawie jest zaplanowany na 18 lutego. Warszawska odsłona biegów CITY TRAIL odbywa się w Lesie Młociny, a imprezę wspiera Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.

Bydgoszcz w ulewie

Bydgoskie zawody CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden są organizowane na ścieżkach Myślęcinka i lasu Nadleśnictwa Żołędowo. W niedzielę aura nie rozpieszczała biegaczy – rywalizacji towarzyszył intensywny deszcz i wiatr. Mimo trudnych warunków, na mecie 5-kilometrowych zawodów zameldowało się 371 osób, a w biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 98 młodych sportowców. Zwycięstwo w biegu głównym odnieśli Olga Ochal, która tym samym została triumfatorką klasyfikacji generalnej i Dawid Klaybor, który wrócił na trasę CITY TRAIL po… sześciu latach!

Jadąc dziś na start, nie wiedziałam na co mnie stać po trzytygodniowej chorobie, po antybiotykach i 39-stopniowej gorączce. Byłam nastawiona na walkę, ale z głową. Wiedziałam, że muszę pobiec mądrze, słuchając swojego organizmu. Pogoda dziś nikogo nie rozpieszczała, była ulewa i wiadomo, że w lesie zrobiło się błoto, a tam, gdzie leżą liście – było bardzo ślisko. Trzeba było uważać również na zakrętach. Każdy z dotychczasowych biegów był inny. Pierwszy był dla mnie najłatwiejszy, bo byłam jeszcze w dobrej formie sportowej, wypracowanej w sezonie 2022. Drugi bieg był jako sprawdzian po roztrenowaniu, nie należał do łatwych, a do tego warunki pogodowe nie rozpieszczały – spadł śnieg. Dzisiejszy bieg był dużą niewiadomą dla mnie, bo choroba mocno mnie rozbiła, tętno cały czas jest bardzo wysokie i potrzebuję jeszcze trochę czasu na powrót do formy. Biegi na 5 km bardzo lubię. To krótki, szybki wysiłek. A cykl CITY TRAIL pasuje idealnie w przygotowaniach do sezonu wiosennego – to dobry motywator i sprawdzian formy.

Olga Ochal, zwyciężczyni niedzielnego biegu i klasyfikacji generalnej w Bydgoszczy

Wyniki najszybszych kobiet w Bydgoszczy: Olga Ochal – 18:01, Natalia Klaybor – 18:36, Anna Mrotek – 19:07. Rezultaty czołówki mężczyzn: Dawid Klaybor – 15:47, Paweł Ochal – 15:58, Przemysław Ratajczyk – 16:19. Pełne wyniki biegu znajdują się TUTAJ.
Bydgoszczanie potwierdzili, że deszcz biegaczom niestraszny (fot. Tomasz Czachorowski)

Bydgoszczanie potwierdzili, że deszcz biegaczom niestraszny (fot. Tomasz Czachorowski)

Liderem bydgoskiej „generalki” jest aktualnie Paweł Ochal, który ma na koncie jedną wygraną, jedno drugie (wywalczone w niedzielę) i jedno trzecie miejsce. Czy Paweł będzie mógł cieszyć się z końcowego sukcesu? Przekonamy się być może dopiero w marcu. A czwarty bieg edycji 2022/2023 w Bydgoszczy jest zaplanowany na 19 lutego. Partnerem cyklu w Bydgoszczy jest Nadleśnictwo Żołędowo.

Ogólnopolski finał sezonu

Biegi CITY TRAIL odbywają się na dystansie 5 km. To ogólnopolski cykl biegów przełajowych organizowany – poza Warszawą i Bydgoszczą – w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu. W każdym z miast na przestrzeni sześciu jesienno-zimowych miesięcy odbędzie się po pięć biegów. Po zakończeniu lokalnej rywalizacji biegacze spotkają się podczas ogólnopolskiego finału sezonu – na trasie CITY TRAIL Gold. Bieg ten jest zaplanowany na 1 kwietnia.
Szczegółowe informacje oraz zapisy do biegów znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury.