Nieuchronnie zbliża się okres jesienno–zimowy, a wraz z nim długie i zimne wieczory. Wielu z nas czytając najnowsze doniesienia prasowe i obserwując rosnące ceny energii elektrycznej oraz surowców energetycznych odczuwa, delikatnie mówiąc, niepokój wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym. Wzrost kosztów życia można zaobserwować niemal w każdym jego obszarze. Drożeje m.in. jedzenie, usługi, koszty kredytów, wzrasta inflacja, a specjaliści z różnych dziedzin alarmują, że to jeszcze nie koniec złych wiadomości. Wielu z nas w kontekście zbliżającej się zimy i obserwowanymi w Europie perturbacjami w związku z cenami energii, zastanawia się jak skutecznie przygotować się do sezonu grzewczego. Politycy uspokajają nas, że jeśli chodzi o gaz i prąd w Polsce nie powinniśmy się obawiać zimy. Tworzone są strategie i uruchamiane są środki finansowe na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju i dywersyfikacją źródeł i kierunków dostaw gazu. Nieco inaczej sytuacja wygląda z węglem, gdzie na skutek wprowadzonego embarga tego surowca z Federacji Rosyjskiej jego dostępność zmalała a ceny wzrosły ponad dwukrotnie. Borykamy się obecnie z problemami logistycznymi związanymi z importem węgla z innych części świata m.in. z przepustowością portów. Nawet jeśli rozwiązane zostaną wspomniane problemy z dostępnością opału to pozostaje ryzyko finansowe.

Nie ma wątpliwości, iż w tym roku niemal każdy odczuje zdecydowanie wyższe obciążenie budżetów domowych kosztami energii a szczególnie ogrzewania. Jak się w związku z tym przygotować na sezon zimowy, aby możliwie jak najmniej nas to kosztowało? Eksperci wskazują na szereg działań inwestycyjnych czy zmiany pewnych nawyków, jakie każdy z nas może wdrożyć jeszcze przed nadchodzącą zimą, a które powinny przynieść realne oszczędności.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o szeroko pojętą efektywność energetyczną naszych budynków mieszkalnych. Mowa tutaj o uszczelnieniu drzwi i okien, zapewnieniu odpowiedniej izolacji termicznej budynków, generalnie wyeliminowanie wszystkich miejsc, gdzie ciepło z wnętrza domu ucieka na zewnątrz. Realne korzyści finansowe przyniesie również zamontowanie termostatów na kaloryferach oraz obniżenie temperatury w niezamieszkanych lub nieużywanych częściach budynków takich jak klatki schodowe w blokach, strych, garaże. Kolejnym miejscem do szukania oszczędności na rachunkach za energię jest odpowiednie używanie domowych sprzętów RTV i AGD, przykładowo warto robić pranie w pralce z pełnym wkładem w możliwie niskiej temperaturze. Należy również rozważyć korzystanie z szybkich pryszniców na rzecz kąpieli w wannie i oszczędne korzystanie z wody użytkowej.

W obliczu zbliżającej się zimy i rekordowo wysokich cen surowców energetycznych warto również rozważyć korzystanie z alternatywnych, odnawialnych źródeł energii. Instalacja takiego systemu umożliwia częściowe uniezależnienie się od instytucjonalnych dostawców i zbiorowego systemu dystrybucji energii oraz w pewnym stopniu wpływa pozytywnie na bilans ekonomiczny funkcjonowania gospodarstw domowych. W Polsce obecnie najpowszedniejszym i najbardziej dostępnym dla właścicieli gospodarstw domowych i domów jednorodzinnych alternatywnym źródłem energii jest energia słoneczna, którą można wykorzystywać do produkcji energii cieplnej (wykorzystując kolektory słoneczne) a także do produkcji energii elektrycznej (wykorzystując ogniwa fotowoltaiczne). Obie te technologie łączą ze sobą aspekt ekologiczny i ekonomiczny, ograniczając ilość emitowanych do środowiska zanieczyszczeń i generując dodatkowe oszczędności do domowego budżetu.

Podsumowując, czeka nas bardzo trudna zima i jeśli odpowiednio się do niej nie przygotujemy mając na uwagę panującą sytuację energetyczną w Europie to może ona okazać się dla każdego z nas bardzo kosztowna.

 

dr Piotr Dulian, pracownik naukowy na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Specjalista w dziedzinie chemii i technologii nieorganicznej. Autor i współautor wielu publikacji naukowych i wystąpień konferencyjnych. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na nowoczesnych nanomateriałach funkcjonalnych do zastosowań prośrodowiskowych. W swojej pracy naukowej dużą uwagę poświęca na aktywną współpracę z przemysłem w celu opracowywania nowych i udoskonalania istniejących produktów i technologii.