W ramach kontynuacji programu InPost Green City realizowanego w największych polskich miastach InPostlider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie, nawiązuje współpracę z miastami średniej wielkości. Teraz do grona partnerów dołączył Lublin. Program wspiera rozwój miast zgodnie z ideą „Smart City” poprzez zapewnienie mieszkańcom nowoczesnych usług ekologicznej sieci Paczkomatów® oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony klimatu.

InPost Green City jest jednym z elementów realizowanej długofalowo strategii ESG (ang. environmental, social and corporate governance) firmy, w której firma do 2040 roku planuje osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną. Celem programu jest ograniczenie emisji CO2 i ruchu samochodów w centrach miast, a tym samym zapewnienie mieszkańcom życia w czystej i nowocześniej przestrzeni miejskiej.

Firma wspiera lokalną społeczność i samorządy w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego m.in. poprzez zwiększanie sieci Paczkomatów®, umożliwiając mieszkańcom miast dostęp do najbardziej ekologicznej formy dostawy (zamówienie przesyłki do Paczkomatu generuje nawet o 75% CO2 mniej niż dostawa do domu), stopniową wymianę w miastach partnerskich floty dostawczej na samochody zasilane prądem – do końca 2024 roku InPost zapowiada, że połowa floty będzie elektryczna.

Program obejmuje również szeroki zakres innowacyjnych rozwiązań ekologicznych tj. instalacja czujników powietrza przy nowych Paczkomatach®, nasadzenie na ich dachach rozchodnika – rośliny oczyszczającej powietrze, czy montaż stojaków rowerowych i wykorzystanie innowacyjnej kostki antysmogowej do brukowania podłoża w okolicy maszyn.

InPost jako firma odpowiedzialna społecznie, podejmuje działania edukacyjne na rzecz środowiska a także propaguje zachowania proekologiczne. W ramach świętowania wejścia Lublina do programu InPost Green City, firma została partnerem strategicznym Festiwalu Przyrody w Lublinie, którego organizatorem jest Fundacja Dla Przyrody, a współorganizatorem Urząd Miasta Lublin. Wydarzenie to przestrzeń do wymiany doświadczeń między ekspertami od lat zajmującymi się tematem przyrody, a także możliwość dotarcia z edukacją do młodszych mieszkańców – dzieci i młodzieży, w której rękach spoczywać będą przyszłe losy naszej planety. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Lublinie w ostatni majowy weekend – od 27 do 29 maja, a dzięki partnerom strategicznym i biznesowym wstęp dla uczestników jest wolny.

Władze Lublina w bardzo nowoczesny sposób podchodzą do edukacji ekologicznej. Dlatego bardzo cieszymy się na tę współpracę. Dzięki otwartości władz samorządowych – wspólnie zmieniamy lokalną przestrzeń, wpływając na poprawę jakości życia mieszkańców oraz udostępnienie im nowoczesnych usług. Wierzymy, że nadchodzący Festiwal Przyrody, którego InPost został partnerem strategicznym będzie doskonałą okazją do wymiany myśli i wiedzy dotyczących działań proekologicznych. mówi Marta Zalewska, Dyrektor ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.

Przyroda stanowi ważny element miejskiego ekosystemu i wpływa na jakość życia w mieście. W ramach nadchodzącego Festiwalu Przyrody zapraszamy mieszkańców do zielonych zakątków Lublina – Ogrodu Saskiego, Parku Ludowego oraz nad Zalew Zemborzycki. To pierwsza edycja Festiwalu Przyrody, którego jesteśmy współorganizatorem, ale mamy nadzieję, że wydarzenie to wpisze się w harmonogram imprez organizowanych w naszym mieście co roku – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Oprócz Lublina w programie InPost Green City są już Warszawa, Kraków, Łódź, Częstochowa, Kielce, Wałbrzych, Zielona Góra, Gdańsk, Sopot, Rybnik, Białystok, Bobrowniki, Chełm, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Bytom, Wrocław, Świdnica, Jelenia Góra, Starachowice, Suwałki, Konin, Pabianice, Nowy Sącz, Piła, Tarnobrzeg, Łomża, Skarżysko-Kamienna, Tarnowskie Góry, Skarżysko-Kamienna.