Jeżdżąc elektrykiem w wakacje da się oszczędzić na paliwie i na opłatach za autostrady. O czym jeszcze dotyczącym ekologii i środowiska informowały polskie firmy w minionym tygodniu?
Akcja autostrada dla elektromobilności
Akcja „Autostrada do elektromobilności” ruszyła po raz drugi. W jej ramach kierowcy zarejestrowani w EV klub Polska mogą swobodnie korzystać z odcinków posiadających systemem video-tollingu:
A1 Toruń – Gdańsk; A2 Konin – Stryków; A4 Wrocław – Sośnica oraz Kraków – Katowice.
Zwolniony z opłat może zostać każdy, kto jeździ samochodem w pełni elektrycznym, także na wodór. By móc cieszyć się darmowymi przejazdami, trzeba zarejestrować się w EV Klub Polska. W praktyce są to drogi, na których od grudnia 2021 ruch odbywa się na zasadzie „free flow”, po wykupieniu odpowiedniego biletu. Promocja dotyczyć będzie również pozostałych szlaków, na których funkcjonuje aplikacja Autopay zintegrowana z państwowym systemem e-toll. „Autostrada do elektromobilności” potrwa do końca sierpnia 2022 r.
Kiedy osiągniemy milion samochodów elektrycznych?
„Plan rozwoju elektromobilności w Polsce” przedstawiony przez rząd w 2016 roku zakładał, że w ciągu 10 lat po polskich drogach będzie jeździło milion samochodów elektrycznych. Już wiadomo, że tak nie będzie. Licznik elektromobilności wskazuje niecałe 50 tys. zarejestrowanych elektryków.
Gdyby Polska zdecydowała się pójść ścieżką wytyczoną przez Norwegię, milion elektryków odnotowalibyśmy w 2030 roku – wynika z symulacji firmy Carsmile. Jak wskazują autorzy raportu, dziś wąskim gardłem w budowie infrastruktury jest czas oczekiwania (do 18 miesięcy), na budowę przyłączy energetycznych. Tymczasem w ok. 70 proc. przypadków tworzenia stacji ładowania przy punktach użyteczności publicznej konieczne jest zwiększenie istniejącego zapasu mocy. Nie ma też spójnego podejścia w samorządach.
Raporty zrównoważonego rozwoju i CSR
Columbus Energy przygotował pierwsze roczne sprawozdanie informacji niefinansowych. Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2021 r. sporządził zgodnie ze Standardami GRI. Spółka nawiązała współpracę z Carbon Footprint Foundation, która przeanalizowała ślad węglowy Columbusa w trzech zakresach. Zakres 3, z uwagi na złożoną strukturę Grupy liczącej ponad 100 spółek, został zrealizowany w niepełnym, wymiarze – poinformowała spółka.
Wedel opublikował raport CSR „Z przyjemnością dla przyszłości”. Z tej okazji posadzi w okolicach Warszawy 2 hektary lasu. Biuro i fabryka Wedla w Warszawie zasilane są zieloną energią od ubiegłego roku. Na dachu fabryki od kilku lat działa pasieka, w której mieszka niemal pół miliona pszczół, a na elewacji są budki lęgowe dla jerzyków i pustułek. Firma angażuje się m.in. w działania społeczne w Ghanie, skąd importuje kakao.
Grupa Kingfisher, właściciel C opublikowała także Raport Odpowiedzialnego Biznesu 2021/22. Firma osiągenła 24,5 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w zakresach 1 i 2. Firma stawia sob ioe za cel osiągnięcia drewna i papieru o statusie Forest Positive do roku 2025/26. W latach 2021/22 roku, w sposób odpowiedzialny pozyskiwano 87,2% drewna i papieru w produktach.
Bank drzew
BOŚ wprowadził promocję Las Oszczędności. Bank zobowiązał się do posadzenia jednego drzewa za każde 20 tys. zł ulokowane przez klientów indywidualnych na EKOlokacie promocyjnej, lokacie negocjowanej lub dowolnej lokacie z oferty standardowej. Maksymalnie BOŚ posadzi 200 tys. drzew.
Pierwszy wodorowy autobus w Polsce
Miejskie Zakłady Komunikacji w Koninie wydzierżawiły autobus Solaris Urbino 12 hydrogen. Tom pierwszy taki autobus w Polsce. Solaris przewiduje, że w Polsce w najbliższych latach będzie jeździć kilkaset autobusów wodorowych. Metropolia Śląska deklaruje zakup 20 takich pojazdów, podobnie jak Wałbrzych i Rybnik, Poznań – 25, a Kraków – 150.
Ekologiczne domy modułowe
Społka ERBU przewiduje, że budownictwo modułowe z wykorzystaniem prefabrykatów z materiałów odnawialnych będzie jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku budowlanego w najbliższych latach. Z tego powodu inwestuje w w zakładzie w Ostaszewie pod Toruniem w nową linię produkcyjną. Grupa planuje realizację dużych budowli z obiektów modułowych z drewna – hoteli, biurowców, akademików, szpitali, budynków użyteczności publicznej. Na początek jednak wyeksportuje swoje produkty do Niemiec.
Unijny plan zielonej transformacji gospodarki Starego Kontynentu będzie w kolejnych latach motorem napędowym rozwoju nie tylko odnawialnych źródeł energii, ale również produktów i usług o ograniczonym, optymalnie bliskim zeru śladzie węglowym. Budownictwo modułowe z ekologicznych materiałów odnawialnych jest również z tego względu skazane na sukces. Realizacja obiektów w tym modelu jest szybka, efektywna energetycznie, a same obiekty, przy zachowaniu wysokich standardów realizacji, będą trwałe i energooszczędne
Dariusz Grzeszczak, prezes ERBUD S.A.
Moda na kwietne łąki
Sieć sklepów Lidl przy Centrum Dystrybucyjnym w Dobroszycach pod Wrocławiem posiała łąkę obejmującą obszar prawie 80 tys. m2. Łącznie z innymi Lidl posiada już łąki kwietne na ok. 100 tys. m2 w Polsce. Docelowo mają one jednak zajmować łączną powierzchnię ok. 114 tys. m2 – podaje firma.
Artykuł Darmowe autostrady na wakacje. Ecoraport tygodnia pochodzi z serwisu EcoReporters.