O jakich działaniach dla środowiska, klimatu i natury informowały firmy? Przedstawiamy ecoraport minionego tygodnia.

Oszczędzajmy energię

Firma Enel X Polska i Polityki Insight przedstawiły raport pt. „Przebudzenie elastycznych mocy, czyli jak DSR może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski”. W asymilacji szybko rosnących odnawialnych źródeł energii istotne znaczenie może odgrywać sterowanie zużyciem energii przez odbiorców czyli programy DSR (ang. Demand Side Response). Według raportu, DSR może osiągnąć nawet 10 proc. mocy systemu energetycznego w szczycie zapotrzebowania, co w przypadku Polski oznacza ok. 2,8 GW.

Mapa drogowa rozwoju elektromobilności

Przez najbliższe trzy lata sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce powinna wzrosnąć 12-krotnie – ocenia firma Carsmile w swojej „mapie drogowej”. Opracowanie przedstawia 11 rekomendacji, które powinny pomóc w przygotowaniu się na rok 2035, kiedy wejdzie w życie w Unii Europejskiej zakaz sprzedaż nowych aut spalinowych.

Zielona strategia Taurona

Nowa strategia Grupy Tauron do 2030 roku zakłada sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. W 2025 roku Tauron planuje mieć 1,6 GW mocy w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku – 3,7 GW, co będzie odpowiadało 78 proc. całego miksu wytwórczego Grupy. Prawie 24 mld zł pójdzie na inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną, umożliwiając m.in. przyłączania nowych odbiorców oraz źródeł OZE, modernizację, automatyzację i cyfryzację sieci. Tauron dostarcza energię do 5,8 mln odbiorców.

Raport Odpowiedzialności Grupy Żabka

Polska grupa handlowa, która ma ponad 8,3 tys. sklepów w Polsce, po raz czwarty opublikowała Raport Odpowiedzialności. Sporządzony według międzynarodowych standardów raportowania pozafinansowego Global Reporting Initiative (GRI) oraz Sustainability Accounting Standards Board (SASB) raport przedstawia wpływ grupy na gospodarkę w Polsce. W 2021 r. Żabka zredukowała w operacjach własnych (zakres 1 i 2) ślad węglowy o 29 proc. poprzez korzystanie z odnawialnej energii i optymalizację jej zużycia. Do 2025 r. firma chce w operacjach własnych osiągnąć neutralość klimatyczną.

InPost Green City

Podwarszawskie Legionowo dołączyło do programu InPost Green City. InPost postawi w Legionowie paczkomaty wyposażone w czujniki powietrza i obsadzone roślinnością, także na dachach.

Pasieka w firmie

Producent farb Tikkurila nawiązał współpracę z fundacją Pszczoła Musi Być. W pasiece Tikkurila na Warmii w czerwcu zamieszka pszczela rodzina, która przez cały rok pozostaje pod opieką doświadczonych pszczelarzy.

Artykuł Ecoraport tygodnia. Ekologia i środowisko w polskich firmach pochodzi z serwisu EcoReporters.