Ekologia

Ostrzeżenia przed agrofagami lub załamaniem pogody, powiadomienia o możliwych zagrożeniach na polu, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, a nawet możliwość sprawdzenia, skąd pochodzi produkt i jakie środki były stosowane podczas uprawy. To przykładowe korzyści, jakie przyniesie wdrożenie ogólnopolskiego projektu eDWIN, którego pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Add a comment

W Światowy Dzień Wody, 22 marca 2021 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioski o dotacje do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Add a comment

Sezon zimowy powoli dobiega końca – dlatego rozpoczynamy gruntowne sprzątanie. Do usunięcia z ulic i chodników jest przede wszystkim piasek. W sumie pozimowymi porządkami objętych jest 1500 km dróg oraz 3,4 mln m² terenów dla pieszych.

Mieszkańcy Warszawy cenią sobie czystość miasta, dlatego - po doczyszczeniu ulic i terenów dla pieszych - tereny te będą sprzątane systematycznie. Właśnie w regularności tkwi tajemnica porządku. Każda z jezdni zamiatana będzie na mokro raz na tydzień, a gruntownie myta raz na miesiąc – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Porządki na ulicach

By służby miejskie mogły sprzątać ulice, temperatury w ciągu dnia oraz przede wszystkim w nocy muszą być dodatnie. Pozimowe porządki na jezdniach wymagają użycia dużych ilości wody, co przy temperaturze poniżej zera mogłoby powodować gołoledź.

Ostatnie sprzątanie ulic odbyło się na początku grudnia zeszłego roku. Przez ponad trzy miesiące na ulicach zebrało się tyle piasku, że efekt w pełni oczyszczonych jezdni można uzyskać dopiero po kilku przejazdach zamiatarek i zmywarek.

Aby uniknąć utrudnień na drogach, prace wykonywane są w nocy. W sumie do wyczyszczenia jest 1500 km warszawskich ulic - prace potrwają kilka najbliższych tygodni.

Sprzątanie chodników

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o tereny dla pieszych. Kiedy zimą nie pada śnieg i nie ma gołoledzi, tereny te są na bieżąco zamiatane. Wraz z nadejściem wiosny zakres prac jest poszerzony o mycie wiat i chodników. Do tej pory ekipy z myjkami pojawiły się już na przystankach w Śródmieściu, na Targówku, Pradze-Północ i Woli. Prace porządkowe dotyczą także pętli autobusowych i tramwajowych, gdzie trzeba uporządkować zieleń.

Systematyczność dla czystości

Po zakończeniu pozimowych porządków ulice i tereny dla pieszych będą sprzątane systematycznie. Regularność pozwala na zachowanie czystości na najwyższym poziomie. Każda z jezdni zamiatana będzie na mokro raz na tydzień, a gruntownie myta raz na miesiąc. Chodniki i przystanki zamiatane będą przynajmniej raz w tygodniu, a w niektórych rejonach nawet codziennie – częstotliwość zależy od lokalizacji. Przy czym ok. 45 proc. terenów sprzątanych jest trzy razy w tygodniu. Codziennie zabierane są śmieci z ulicznych koszy. Na terenach ZOM jest ich 12 tys., a w całym mieście ok. 27 tys.

Czysta Warszawa - wspólna sprawa

Nad czystością miasta na co dzień pracują również urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. WarszawyZarząd Terenów PublicznychZarząd Praskich Terenów Publicznych, a także administratorzy osiedli i nieruchomości.

Karolina Gałecka

rzecznik prasowy

Urzędu m.st. Warszawy

Add a comment