Czy biuro może być jednocześnie funkcjonalne i ekologiczne? Jak projektuje się takie wnętrze? Polski oddział Ørsted – firmy, która jest światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej – ma biuro zrównoważone, w duchu less waste i zrobione zgodnie z zasadami projektowania cyrkularnego. Biuro w tej formie nie tylko wyraża to, co jest dla firmy istotne, czyli działania na rzecz ochrony klimatu, lecz także wzmacnia poczucie przynależności pracowników do organizacji.

Historia biura Ørsted Warsaw Office w Varso Place – najlepszego zrównoważonego wnętrza w konkursie PLGBC Green Building Awards 2021 to dowód, że firmową siedzibę można tworzyć z troską o środowisko oraz zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego (inaczej: ekonomii cyrkularnej). I nie ma znaczenia fakt, że współcześnie większość pracowników pracuje w modelu hybrydowym. Biuro pozostaje ważnym elementem działania i istnienia firmy, a jego lokalizacja i funkcjonalność są obecnie tak samo ważne jak wpływ na środowisko naturalne.

– Zależało nam, aby nowe biuro było przyjazne, wysoce funkcjonalne oraz oczywiście wyrażało to, co jest dla nas ważne – działania na rzecz ochrony klimatu, poszerzania wiedzy i kształtowania dobrych nawyków związanych z ochroną środowiska – podkreśla Aleksandra Jabłońska, Office Manager, Ørsted i dodaje – Cieszą nas pozytywne reakcje pracowników na końcowy efekt. W wewnętrznym badaniu satysfakcji, prawie 70% pracowników oceniło jako bardzo dobre ogólne wrażenie na temat tak przygotowanego biura. Miejsce – zaprojektowane przez studio badawczo-projektowe Workplace – powstawało w oparciu o cztery założenia: odpowiedzialność, funkcjonalność, well-being, zwinność. Pierwsze kryterium oznacza ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko; drugie – zapewnienie komfortu akustycznego oraz przygotowanie ergonomicznych stanowisk pracy, otwartej strefy wspólnej i miejsc do różnych aktywności; trzecie – to wsparcie dobrostanu fizycznego i emocjonalnego pracowników; czwarte – możliwość szybkiego przearanżowania przestrzeni z dostosowanej do pracy indywidualnej na pracę zespołową. Mała wielka ekologia – biuro w duchu less waste Zrównoważone biuro Ørsted w Warszawie służy pracownikom od stycznia 2021 roku. To ponad 50 różnych pomieszczeń m.in. do wirtualnej współpracy, do skupienia, do zespołowych spotkań czy do relaksu. Jest też strefa networkingowa z rozkładanymi ścianami mobilnymi. To przestrzeń w duchu less waste. Większość sprzętów i materiałów wykorzystanych w biurze pochodzi z odzysku, jest biodegradowalna, podlega recyklingowi i nadaje się do ponownego wykorzystania w przyszłości. Drugie życie zyskały akustyczne panele ścienne pozyskane na rynku wtórnym. Ponownie wykorzystano też biurka i krzesła z poprzedniego biura. Podłoga w strefie networkingowej powstała z odzyskanego drewna, a przy tworzeniu przeszkleń, sufitów i dekorów z płyt meblowych zużyto cały materiał lub unikano ścinek. Podwieszane sufity, ruchome meble czy rośliny znalazły się w aranżacji, bo łatwo je zdemontować, przenieść i odzyskać. Ponadto blaty stołów wykonano w 59% ze sprasowanych butelek plastikowych PET, w 29% – z naturalnego drewna, w 14% – z odzyskanej płyty meblowej. Wszystkie okładziny ścienne to organiczny korek, wiszące panele akustyczne – ekologiczny filc, a sufity – naturalna wełna drzewna. Wszystkie krzesła w salach konferencyjnych wykonano z przetworzonego plastiku.

Zrównoważone biuro zrównoważonej firmy Dlaczego firma Ørsted stworzyła biuro według koncepcji ekonomii cyrkularnej i less waste? Ponieważ od lat wszystkie jej działania opierają się na strategicznym zaangażowaniu w
realizację celów zrównoważonego rozwoju (ang. UN Sustainable Development Goals) oraz na dziesięciu zasadach zrównoważonego rozwoju korporacji według wytycznych United Nations Global Compact przy ONZ. Ørsted jest też od czterech lat uznawany za najbardziej zrównoważoną firmę energetyczną na świecie w indeksie Global 100 opracowywanym przez Corporate Knights. W wydanym przez siebie Raporcie Zrównoważonego Rozwoju Ørsted 2021 „Zielona energia dla planety i jej mieszkańców” (ang. Ørsted 2021 Sustainability Report, Green energy for the planet and its people) nie tylko przedstawia własne plany i priorytety związane ze zrównoważonym rozwojem, lecz również wskazuje najpilniejsze wyzwania, jakie stoją przed światową społecznością w tym zakresie. To w tym raporcie Mads Nipper, Group President and CEO Ørsted, podaje między innymi, że jednym z rozwiązań, podjętych przez Ørsted jest kredyt odnawialny powiązany ze zrównoważonym rozwojem, którego oprocentowanie zależy bezpośrednio od zdolności firmy do redukcji emisji dwutlenku węgla i realizacji ambitnego programu inwestycji ekologicznych.

– Zrównoważony rozwój jest wpisany w DNA firmy Ørsted. Przejawia się zarówno w naszej działalności operacyjnej poprzez rozwijanie i promowanie zielonych rozwiązań energetycznych – i w tym zakresie osiągniemy neutralność klimatyczną już w 2025 r., jak również w wyborze partnerów biznesowych i kontrahentów, z którymi wiążemy się w krajach takich jak Polska, gdzie wspieramy zieloną transformację realizując morskie farmy wiatrowe – mówi Joanna Wis-Bielewicz, dyrektorka ds. rozwoju rynku w Offshore Orsted Polska i ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju. Ørsted Warsaw Office w Varso Place z pewnością jest jedną z takich inwestycji. Jest też inspiracją dla innych firm, pokazującą, że ekologiczne działania można prowadzić zaczynając chociażby od własnego biura.

Ørsted w Polsce

Ørsted jest obecny w Polsce od 10 lat, zatrudniając obecnie około 300 osób. Polska jest dla Ørsted rynkiem o kluczowym znaczeniu. Oprócz zawiązania partnerstwa z ZE PAK, firma już znacząco inwestuje w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego wraz z PGE. Ørsted i PGE wybudują Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Jest to największy w Polsce i jeden z pierwszych morskich projektów wiatrowych. Morska Farma Wiatrowa Baltica, powstająca w dwóch fazach (Baltica 2 i Baltica 3), wyprodukuje wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby pokryć zapotrzebowanie na energię prawie 4 mln polskich gospodarstw domowych. W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych, pierwszy etap inwestycji – Baltica 3 (o mocy do 1 GW) zacznie wytwarzać energię około 2026 r., zaś drugi – Baltica 2 (o mocy ok. 1,5 GW) – około 2027 r.

Ørsted

Wizja Ørsted to świat oparty wyłącznie o odnawialne źródła energii. Firma rozwija, buduje i obsługuje morskie oraz lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i elektrociepłownie opalane biomasą, a także dostarcza klientom nowoczesne produkty energetyczne. Ørsted uznano – po raz czwarty z rzędu – za najbardziej zrównoważoną firmę energetyczną na świecie, w rankingu Corporate Knights 2021, obejmującym 100 najbardziej zrównoważonych globalnych korporacji. Firma znajduje się także na CDP Climate Change A List potwierdzając tym samy swój status światowego lidera w działaniach na rzecz ochrony klimatu. Ørsted z siedzibą w Danii zatrudnia 6472 osób. Akcje firmy notowane są na giełdzie Nasdaq Copenhagen. W 2020 r. przychody grupy wyniosły 52,6 mld DKK (7,1 mld EUR).