Panele słoneczne o łącznej mocy 19 MW staną na terenie zakładów IKEA Industry w Babimoście i Zbąszynku. Dwie Fabryki IKEA w Polsce będą więc zasilane zieloną energią, a to nie koniec szwedzkich inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce.

Budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych przy zakładach produkcyjnych rozpoczyna się na granicy województw wielkopolskiego i lubuskiego. Dwie fabryki IKEA w Polsce w Babimoście i Zbąszynku dostaną w sumie 37 tys. paneli słonecznych o łącznej mocy 19 MW. Zajmą powierzchnię odpowiadającą wielkości 6 sklepów IKEA.

Po blisko dwóch latach od ogłoszenia planu, po uzyskaniu wszystkich formalnych zezwoleń, 20 maja 2022 r. rozpoczęliśmy proces budowy instalacji fotowoltaicznej w Babimoście. Mamy nadzieję, że analogiczne prace będą mogły się rozpocząć już wkrótce w Zbąszynku i innych fabrykach IKEA w Polsce, ale tempo tych inwestycji jest zależne od procedur i czasu oczekiwania
na  zezwolenia.

Małgorzata Dobies-Turulska, Prezeska IKEA Industry Poland

Co warto wiedzieć, W Polsce działa 18 zakładów IKEA Industry w 8 lokalizacjach:

GoleniówLubawaOrlaRescoStalowa WolaStępnicaWielbark Zbąszynek (5 zakładów).

Zielona energia zasila nie tylko fabryki IKEA w Polsce

Polska jest drugim co do wielkości krajem produkcyjnym dla szwedzkiej sieci. Rocznie prawie 20 proc. światowej produkcji dla IKEA pochodzi z Polski. Natomiast w przypadku mebli drewnianych produkowanych przez IKEA Industry jest to aż połowa.

Czytaj także: IKEA pokazuje instrukcje, jak rozebrać popularne meble

W latach 2011-2016 IKEA zainwestowała w Polsce blisko miliard złotych. W ten sposób polski rynek jest drugim co do wielkości pod względem portfela OZE w IKEA na świecie, zaraz po rynku amerykańskim. Łączna zainstalowana moc wiatraków IKEA w Polsce to prawie 178 MW.

Na 6 farmach wiatrowych IKEA Retail Polska 80 wiatraków produkuje około 400 GWh energii elektrycznej rocznie. To znacznie więcej niż zużycie energii IKEA w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych w Polsce. Jak widać, IKEA nadal inwestuje w OZE w Polsce. Buduje farmy fotowoltaiczne zasilające fabryki IKEA w Polsce, ale też panele na dachach sklepów i centrów dystrybucyjnych.

Celem IKEA jest stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.

Farmy słoneczne pokrywają tereny przemysłowe

Co warto wiedzieć, IKEA nie jest pionierem, jeśli chodzi o inwestycje w farmy słoneczne na terenach przemysłowych. Takie elektrownie słoneczne powstają między innymi na terenach pokopalnianych. W Wielkopolsce działa farma Brudzew o mocy 70 MW. Tauron w Mysłowicach zaczął budowę elektrowni słonecznej o mocy 100 MW.

Czytaj także: Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce zajmują miejsce po węglu.

Z kolei Lafarge wydzierżawił tereny byłej cementowni w Małogoszczu deweloperowi Qair, który buduje tam farmę słoneczna o mocy 30 MW.

Artykuł Fabryki IKEA w Polsce zasilane panelami fotowoltaicznymi pochodzi z serwisu EcoReporters.