Międzynarodowy koncern japoński – Daikin Industries Ltd. – leader w produkcji systemów klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych otworzy w Polsce nowy zakład produkcyjny w Ksawerowie. To największą w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ogłoszeniu przedsięwzięcia udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister Waldemar Buda.

Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, czego najlepszym dowodem są zajmowane przez nasz kraj miejsca w różnego rodzaju rankingach. Co istotne, na postrzeganie naszego kraju i decyzje inwestycyjne nie ma wpływu wojna na Ukrainie. Prowadziliśmy ze stroną japońską intensywne rozmowy, również podczas mojej czerwcowej wizyty w Japonii. I mamy tego teraz efekty. To będzie największa inwestycja w województwie łódzkim i taka, na której nam najbardziej zależy: innowacyjna, z dobrymi miejscami pracy, o bardzo wysokich nakładach inwestycyjnych. Co więcej, oparta na najnowocześniejszych i ekologicznych rozwiązaniach

– podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

O inwestycji

Projekt zakłada budowę dużego zakładu produkcyjnego Daikin, gdzie produkowane będą pompy ciepła, klimatyzatory/oczyszczacze powietrza w oparciu o najnowocześniejsze, ekologiczne rozwiązania mikrokanałowych wymienników ciepła (MCHX).

Zakład będzie kolejną po Czechach, Belgii i Niemczech jednostką produkcyjną Daikin w Europie. Docelowo będzie to jeden z trzech największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych firmy na świecie.

Inne rozważane przez firmę lokalizacje: Czechy, Węgry, Słowacja i Turcja.

Inwestycja japońskiej firmy z wielu względów jest kluczowa: będzie to największy projekt w historii naszej strefy, największa fabryka spółki w Europie, wysoce zaawansowana technologicznie i tworząca ponad tysiąc nowych miejsc pracy

– mówi Marek Michalik prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Projekt w liczbach

  • Planowana wartość inwestycji: ok. 310 mln euro (ok. 1,5 mld zł)
  • Planowane zatrudnienie: powyżej 800 osób
  • Rozruch maszyn: lipiec 2024 r.
  • Planowane rozpoczęcie produkcji: lipiec 2024 r.
  • Planowane zakończenie inwestycji: grudzień 2025 r.

Inwestycje w Polsce

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji (od września 2018 r. do końca czerwca 2022 r.) wydano łącznie 1 677 decyzji o wsparciu na 79 mld zł deklarowanej wartości inwestycji oraz 33 114 nowych miejsc pracy.

W ramach Programu grantowego od 2016 r. zawarto w sumie 62 umowy. Łączna wartość zadeklarowanych nakładów na te inwestycje wynosi 21 960 mln zł. Zadeklarowano utworzenie 15 136 nowych miejsc pracy.

Według najnowszego raportu UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju), Polska pozostaje najatrakcyjniejszym rynkiem inwestycyjnym w regionie i trzecim najbardziej atrakcyjnym w Unii Europejskiej. Wartość BIZ (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) w 2021 r. Polsce była rekordowo wysoka i wyniosła 24,8 mld dolarów. Rok wcześniej było to 13,8 mld dolarów.

Wideo