– To bardzo ważna dla miasta i regionu inwestycja nowoczesnego przemysłu, która nadaje nowy sens Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu – mówi wicepremier Jacek Sasin w Stalowej Woli podczas wmurowania kamienia węgielnego pod koreańską fabrykę folii do samochodów elektrycznych.

Koreański SK Nexilis wybuduje w Stalowej Woli fabrykę folii miedzianej używanej do produkcji baterii stosowanych w samochodach elektrycznych. Produkowana tu folia trafi do odbiorców w całej Europie i będzie to największy tego typu zakład na świecie. Wartość inwestycji w pierwszym etapie to prawie 3 mld zł. Pracę tu znajdzie ok. 500 osób. Docelowo inwestycja sięgnie 10 mld złotych, co oznacza kolejne setki nowych miejsc pracy.

– To wydarzenie spowoduje, że Stalowa Wola będzie ważnym miejscem na światowej mapie transformacji energetycznej. Cieszę się, że będziemy mogli razem we współpracy z Koreą Południową realizować ten projekt – mówi wicepremier Jacek Sasin.

O tę fabrykę ubiegało się wiele krajów. Koreański inwestor wybrał jednak Polskę. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce południowo- wschodniej.

– Tak jak zapowiadaliśmy wspieramy równomierny rozwój kraju i lokalne inwestycje, by powstawały na terenach do tej pory zaniedbywanych, by służyły tutejszym mieszkańcom. Chcemy by mieli oni szansę na pracę, rozwój, stabilizację i nie musieli stąd wyjeżdżać – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.

Inwestycja realizowana jest w rekordowo krótkim czasie, dzięki dobrej współpracy inwestora z władzami samorządowymi Stalowej Woli oraz zapewnieniu nowoczesnej infrastruktury i mediów. Atutem Polski jest również wykształcona i wysoko oceniana kadra.

Duże znaczenie przy wyborze lokalizacji fabryki miała także decyzja PGE Dystrybucja o budowie systemu zasilania w energię elektryczną dla strefy ekonomicznej, w której powstanie fabryka. Ponadto, spółka Tauron wybuduje w pobliżu dużą farmę fotowoltaiczną.

– Stawiamy na technologie, które będą pozwalały przede wszystkim korzystać z nowych źródeł energii. Ta inwestycja wpisuje się w światowy trend – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Polska dzięki tej inwestycji stanie się ważnym graczem, elementem łańcucha dostaw przy rozwoju elektromobilności.