V Warszawska Konferencja Konserwatorska rozpoczęła się dzisiaj w Centrum Kreatywności Targowa. Do piątku specjaliści z dziedziny konserwacji zabytków będą rozmawiali o wyzwaniach związanych z ochroną obiektów drewnianych.
– Warszawską tradycją staje się coroczna konferencja poruszająca aktualne problemy, z jakimi zmagają się służby konserwatorskie. W tym roku V Warszawska Konferencja Konserwatorska skupia się na problematyce związanej z ochroną architektury drewnianej, która jest wyjątkowa w naszym mieście, może dlatego, że jest jej tak mało. W mocno zurbanizowanym mieście każdy budynek drewniany traktujemy bardzo indywidualnie. Cieszymy się, że wiele obiektów udało się nam odrestaurować lub wspomóc właścicieli poprzez dotacje – powiedziała wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska.
Tegoroczne wydarzenie ma przede wszystkim zwrócić uwagę na zabytki drewniane na terenach silnie zurbanizowanych, a także podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie chronić pozostałości architektury drewnianej znajdujące się w aglomeracjach.
Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki podkreślił, że ochrona zabytków drewnianych w kontekście działań m.st. Warszawy obejmuje wiele zagadnień z obszaru inwentaryzacji, waloryzacji, oceny architektury, a także z zakresu doboru odpowiednich narzędzi prawnych i finansowych. – Każda inwestycja związana z architekturą drewnianą to duże wyzwanie, tego rodzaju obiekty są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia, zużycie materiału, korozję biologiczną i pożary niż obiekty murowane. A kwestia ochrony architektury drewnianej jeszcze kilka lat temu nie była oczywista – mówił Michał Krasucki.
Wystąpienia podczas pierwszego dnia konferencji dotyczyły także m.in. Osiedla Przyjaźń na warszawskich Jelonkach, „świdermajerów” i domków fińskich na Jazdowie.
Program konferencji
Jutro zaplanowane objazdy terenowe po warszawskich zabytkach architektury drewnianej. Uczestnicy zobaczą np. świdermajer przy ul. Fletniowej 2 oraz dwór na Ursynowie przy ul. Rosoła 19. Następnie specjaliści będą rozmawiać o trudnościach w adaptacji i utrzymaniu zabytkowych budynków drewnianych w świetle obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych oraz dobrych praktykach przy renowacji i rekonstrukcji tradycyjnych połączeń ciesielskich.
Ostatniego dnia konferencji zostaną omówione przykłady architektury drewnianej z całej Polski – od augustowskiego Osiedla Lipowiec, przez zabytki z Tykocina, aż po obiekty na terenie największych miast przemysłowych w województwie śląskim. Zostanie także podjęty temat dokumentowania i replikacji starych drewnianych budynków w miastach.
Pełny program konferencji znajduje się na stronie: um.warszawa.pl.
Jak wziąć udział?
Konferencja „Zabytkowa architektura drewniana w ośrodkach miejskich – problematyka ochrony” odbywa się stacjonarnie w Centrum Kreatywności Targowa z udziałem publiczności oraz jest bezpłatnie streamingowana na platformie Facebook Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
zdjęcie: Rafał Motyl