Masz dom jednorodzinny i chcesz mieć darmową wodę? Przetestuj z nami innowacyjny system do retencjonowania wody – zachęca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Warunki, jakie trzeba spełnić, by wykorzystać wodę deszczową w domu nie są jednak proste. Dobra wiadomość jest taka, że deszczówka może zastąpić w domu wodę z wodociągów

NCBR szuka domu jednorodzinnego w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, we Wrocławiu (albo w promieniu do 100 km od danego miasta). Wymaga, aby takim budynku mieszkało od dwóch do dziesięciu osób. Ponadto powierzchnia dachu musi wynosić około 120-300 m2. Do domu musi przylegać także ogród/teren zielony o powierzchni co najmniej 200 m2.

Instalacja wody deszczowej w domu

W przedsięwzięciu badawczo-rozwojowym „Technologie domowej retencji” od sierpnia ubiegłego roku czterech wykonawców opracowuje systemy do retencjonowania i oczyszczania deszczówki. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe będzie zbieranie i gromadzenie wody deszczowej, a następnie jej oczyszczanie, dezynfekowanie oraz mineralizacja. Tak przygotowana deszczówka zastąpi wodę wodociągową do takich celów, jak mycie rąk, korzystanie z prysznica, z toalety czy sprzątanie. Retencjonowana woda pomoże także zadbać o zieleń w domu i ogrodzie, a jej nadmiar można będzie rozsączać w gruncie. To nie wszystko, ponieważ możliwe będzie nawet picie odpowiednio uzdatnionej wody.

Czytaj także: Dodatkowe dotacje na inwestycje ekologiczne

Współpraca właściciela domu jednorodzinnego z NCBR będzie polegała na udostępnieniu tego budynku do bezpłatnej instalacji systemu do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej i zastępowania wody wodociągowej uzdatnioną deszczówką. Następnie dostanie system na własność i tedy będzie zobowiązany do użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem.

Deszczówka z unijnym dofinansowaniem

Przedsięwzięcie „Technologie domowej retencji” NCBR realizuje ze wsparciem Funduszy Europejskich. Wykonawcy systemów opracowują w etapie I (sierpień 2021 – październik 2022) swoje autorskie rozwiązania. Po przeprowadzonych testach, zaplanowanych na listopad i grudzień 2022 r., w etapie II (luty 2023 – sierpień 2023) dwaj wybrani wykonawcy, którzy uzyskają najlepsze wyniki w testach,  będą instalować te systemy w dwóch wybranych domach jednorodzinnych

Zgłoszenia domów są przyjmowane do 19 sierpnia.

Artykuł Jak wykorzystać wodę deszczową w domu? NCBR szuka chętnych pochodzi z serwisu EcoReporters.