Tegoroczny Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 8-17 października, w formule tradycyjnej, w kinach, z udziałem publiczności oraz gości z kraju i zagranicy. W programie blisko 170 filmów, w tym światowe premiery.

W tym roku organizatorzy otrzymali rekordową liczbę blisko 4 500 zgłoszeń z 96 krajów, czyli prawie wszystkich państw, w których powstają filmy. W programie 37. WFF znalazło się ostatecznie 168 filmów 99 pełnometrażowych i 69 krótkometrażowych z 50 krajów.

Wizytówką festiwalu jest Konkurs Międzynarodowy. Główna nagroda czyli Warsaw Grand Prix, ufundowana przez Prezydenta m.st. Warszawy, wynosi 100 tys. złotych.

Filmy pokazywane będą sekcjach konkursowych (m.in. Konkurs Międzynarodowy, 1-2, Wolny Duch, Konkurs Filmów Dokumentalnych i Filmów Krótkometrażowych) i
niekonkursowych (pokazy specjalne, Polska klasyka, Rodzinny Weekend Filmowy).

Film otwarcia to „Kapitan Wołkonogow uciekł” w koprodukcji rosyjsko-estońsko-francuskiej. To niezwykła wizualnie, bardzo oryginalna opowieść o przedśmiertnym maratonie skruchy kapitana radzieckich Służb Bezpieczeństwa (NKWD) Fiodora Wołkonogowa. W tle prześladowania polityczne w ZSRR w 1938 roku. Film miał premierę w konkursie na festiwalu w Wenecji.

Kinami festiwalowymi będą Kinoteka oraz Multikino Złote Tarasy. Bilety można kupić stacjonarnie w Kinotece, na stronie wff.pl, stronie empikbilety.pl i w aplikacji mobilnej Going.