Senat przyjął nowelizację prawa, która podwyższa kary za zaśmiecanie miejsc publicznych. Najniższa grzywna wyniesie 500 zł. Kara za wywożenie śmieci do lasu i ich zakopywanie – 1000 zł, za wypalanie traw – 30 tys. zł. Przedstawiamy ecoraport tygodnia.

Zmiany przepisów dotyczą m.in. kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń. Za nielegalne składowanie, unieszkodliwianie czy transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozić kara do 10 lat więzienia. Natomiast za zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym kara pozbawienia wolności wyniesie od 6 miesięcy do 8 lat.

Ponadto, za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku przestępca zapłaci nawiązkę od 10 tys. do 10 mln zł. Wszystko dlatego, że koszty utylizacji porzuconych odpadów, które teraz ponoszą samorządy, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Jeśli przestępstwo zostanie popełnione nieumyślnie, nawiązka będzie orzekana fakultatywnie.

Zwiększy się także kara za przywożenie z zagranicy lub wywożenie za granicę odpadów niebezpiecznych niezgodnie z prawem. Będzie za to grozić od 2 do 12 lat więzienia.

ESG w inwestowaniu

Przepisy, zgodnie z którymi należy uwzględniać czynniki ESG (Environmental, Social and Governance) w świadczeniu usług finansowych weszły w życie 2 sierpnia.

Banki, ale i na przykład towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące produkty inwestycyjne muszą zapytać klienta o jego preferencje dotyczące inwestowania w tzw. produkty zielone. Nie można oferować klientowi aktywów niezgodnych z jego preferencjami.

Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group.

Drzewa tlenowe

W Bobrownikach Małych k. Tarnowa znajduje się pierwsza w Polsce plantacja, gdzie wykorzystano przemysłowo drzewa tlenowe. Posadzono sadzonki i wycięto drzewa, które następnie trafiły do tartaku, gdzie powstały pierwsze produkty z polskiego drewna tlenowego.

Spółka Lasy Tlenowe działa na polskim rynku od 2015 r. (początkowo jako Oxytree). Teraz skupia się na zakładaniu własnych plantacji i dzierżawi nieużytki rolne na 20 lat, aby docelowo zarabiać na sprzedaży drewna i zielonych certyfikatów. Plantacje finansuje poprzez współpracę z firmami, które chcą albo bilansować ślad węglowy dzięki plantacjom drzew tlenowych, albo zakontraktować zakup drewna. Kolejne plantacje powstaną dzięki funduszom zebranym dzięki tokenizacji sadzonek na platformie mosaico.

Firma do tej pory posadziła ponad 600 ha Lasów Tlenowych dla klientów sadzonek, a do końca 2023 roku chce mieć w swoim portfelu przynajmniej 500 ha ziemi, na których posadzi łącznie 350 tysięcy drzew – podaje spółka.

EKOzwroty w inPost

InPost ruszył z akcją EKOzwroty. Każdy paczkomat od ubiegłego roku może posłużyć jako miejsce oddawania nieużywanych, lecz sprawnych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Teraz InPost poszerzył kategorie możliwych zwrotów o nienoszone już ubrania i obuwie. Wystarczy wejść na szybkiezwroty.pl/pl/EKOzwroty, a następnie nadać paczkę w najbliższej maszynie InPost.

Współpraca z Fundacją Odzyskaj Środowisko zagwarantuje prawidłowe zagospodarowanie oddawanych przedmiotów – ubrania i obuwie w dobrym stanie, zostaną przekazane na cele charytatywne lub ponownie trafią do sprzedaży. Wszystko po należytej dezynfekcji i ewentualnych naprawach. Rzeczy zniszczone w znacznym stopniu zostaną zaś poddane recyklingowi, w celu pozyskania z nich półproduktów do wytwarzania tzw. zrównoważonych kolekcji ubrań. Firma CCC jako wyłączny partner usługi EKOzwroty, zobowiązała się do przyznawania 10-procentowych rabatów klientom, którzy włączą się do akcji.

Raport ESG

Atrium European Real Estate, zarządca i deweloper centrów handlowych, opublikował swój szósty raport eSG prezentujący osiągnięcia firmy w 2021 roku. Firma wyznaczyła nowe średnioterminowe cele na 2030 rok, które obejmują zmniejszenie śladu węglowego swoich centrów handlowych o 40 proc. w 2030 roku w porównaniu do 2019 roku. Do 2050 roku Atrium chce stać się organizacją neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Podróże służbowe z sensem

Przedstawiciele 10 europejskich gospodarek debatowali na konferencji „Masters of Travel” nad wagą zrównoważonego rozwoju i wellbeing w kontekście podróży służbowych.

Priorytety biznesowych podróży w nowej rzeczywistości znacznie zmieniły się i troska o środowisko naturalne staje się wiodącym trendem. Koszt węglowy każdego wyjazdu służbowego musi mieć więc swoje uzasadnienie. Jak podkreślają eksperci, kompensacja emisji gazów cieplarnianych już nie wystarcza, dlatego partnerzy muszą udowodnić, że aktywnie zmniejszają swój ślad węglowy. Jednym z pozytywnych skutków pandemii jest powstanie trendu świadomego podróżowania („mindful travel”).

Jak przewiduje Sophie Hulgard, Senior Vice President Sales Northern Europe w Accor, w 2022 roku odbędzie o 20 proc. mniej wyjazdów biznesowych niż w 2019. Choć niektórzy uczestnicy sądzą, że ten wskaźnik sięgnie 50 proc. Eksperci podkreślają, że za taką redukcję odpowiada szeroka digitalizacja, która zastępuje potrzebę delegacji i organizowania bezpośrednich spotkań biznesowych. Badania zlecone przez Accor wykazały jednak, że przedsiębiorcy wciąż widzą duże znaczenie spotkań twarzą w twarz i w ich przekonaniu przekładają się one na o 25 proc. większe przychody w porównaniu do rozmów on-line.

Artykuł Kary za zaśmiecanie zabolą. EcoRaport tygodnia pochodzi z serwisu EcoReporters.