1. Ogród Różana

Zapraszamy do odwiedzania „Ogrodu Różana” mieszczącego się na rogu ul. Madalińskiego i Grażyny. Powstanie ogrodu to realizacja zwycięskiego projektu w budżecie partycypacyjnym. Teren ten służy zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Obecne są tu domki dla kotów, karmniki i budki lęgowe dla ptaków oraz hotele dla owadów. Dla odwiedzających powstały nowe alejki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i ławki. Posadziliśmy drzewa, krzewy i byliny, planujemy kolejne nasadzenia i stale dbamy o zieleń i czystość.

Mając na uwadze oczekiwania zarówno użytkowników, jak i sąsiadów ogrodu widzimy potrzebę uregulowania godzin korzystania z tej przestrzeni. Zależy nam na uszanowaniu ciszy nocnej oraz pogodzeniu potrzeb zarówno osób wyprowadzających tutaj swoje psy, jak i okolicznych mieszkańców. Z tego powodu nocą miejsce będzie zamknięte. Zapraszamy do ogrodu w godzinach 6.30 – 21.00.

 

  1. Odnowione przejścia dla pieszych przy szkołach

Dzielnica Mokotów systematycznie realizuje projekty organizacji ruchu poprawiające warunki bezpieczeństwa na drogach gminnych i wewnętrznych. W tym roku wdrożone zostały projekty stałej organizacji ruchu m.in. w zakresie zabezpieczenia przejść dla pieszych, wykonania montażu azyli zabezpieczających przed nieprzepisowym parkowaniem. Projektem objęto m.in. szkoły przy ul. Wiktorskiej, na ul. Podchorążych i ul. Czarnomorskiej oraz na ul. Modzelewskiego. Odnowione zostały też przejścia dla pieszych w rejonie Zespołu Szkół Specjalnych nr 99 przy ul. Różanej.

 

  1. Odsłonięcie tablicy pamięci ppłk. Eugeniusza Tyrajskiego – zaproszenie

Zapraszamy przedstawicieli mediów na odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej ppłk. Eugeniuszowi Tyrajskiemu ps. „Sęk” w piątek, 8 października, o godz. 14.30 przy ul. Belwederskiej 17 (zaproszenie od burmistrza Mokotowa w załączniku– mp3).

Eugeniusz Tyrajski był żołnierzem podziemia niepodległościowego w czasie II Wojny Światowej, członkiem Szarych Szeregów i Pułku Armii Krajowej „Baszta”. Wiceprezes i skarbnik Związku Powstańców Warszawskich oraz Przewodniczący Środowiska Żołnierzy Pułku AK „Baszta” i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych. Jako kilkunastoletni chłopak podjął działalność konspiracyjną. W Powstaniu Warszawskim, mając blisko 18 lat, służył w kompanii K-2 batalionu „Karpaty” pułku „Baszta”. Przez całe Powstanie walczył na Mokotowie. Za swoje największe osiągnięcie w Powstaniu Warszawskim uznawał uratowanie, wspólnie z kilkoma kolegami z oddziału, ponad 10 rannych powstańców poprzez przerzucenie ich przez mur Wyścigów. Zmarł w wieku 93 lat.

 

Tablica powstała z inicjatywy mieszkańców i mokotowskiego samorządu.

Wspomnienia Eugeniusza Tyrajskiego można posłuchać w filmie przygotowanym przez Dzielnicę Mokotów, gdzie wspólnie z innymi powstańcami – Tadeuszem Kostarskim i Januszem Badurą, opowiadają o czasach Powstania. Filmik na kanale YouTube „Dzielnica Mokotów” https://www.youtube.com/watch?v=JH8uYI8AkZo&list=PLYHBDJAoD46Y50mnZinPNJ1AR2Qaa7a_Z&index=3

Czcząc pamięć powstańca, Dzielnica Mokotów organizuje też co roku Rodzinną Sztafetę Pamięci im. ppłk. Eugeniusza Tyrajskiego „Sęk”. Impreza biegowa składa się z trzech sztafet po 648 metrów, które łącznie tworzą dystans 1944 m, jest także bieg indywidualny na 1944 metry. W tym roku sztafeta odbyła się 3 października w parku Promenada przy ul. Belwederskiej.

  1. Zakończenie walk powstańczych – relacja

W sobotę, 2 października odbyły się uroczystości kończące obchody Powstania Warszawskiego. Wieniec w imieniu mieszkańców złożyli powstańcy, którym towarzyszył burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski oraz zastępczyni Anna Lasocka. Delegacja z wiceprezydentem Michałem Olszewskim złożyła wiązankę pod pomnikiem „Mokotów Walczący 1944″. Wieńce składali również m.in. radni m.st. Warszawy przedstawiciele władz centralnych oraz formacji mundurowych – Wojska Polskiego, Policji, Straży Miejskiej

W parku Dreszera ustawiono posterunki honorowe, poczty sztandarowe „Sztafety pokoleń”, Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, pododdziałów honorowych Pułku Ochrony i Straży Miejskiej. Coroczne obchody zakończenia Powstania Warszawskiego przeniesiono z Kopca Powstania Warszawskiego do parku Dreszera z powodu prac rewitalizacyjnych parku pod Kopcem.

 

  1. Gratulacje dla stulatki

„Seniorzy są bardzo ważną grupą społeczną w dzielnicy. Cieszymy się, że na Mokotowie mamy 54 zameldowanych stulatków, a wśród nich ponad 80% stanowią kobiety, w tym pani Irena, której miałem okazję złożyć życzenia. Jestem zaskoczony tak dobrą formą naszej mokotowianki!” – dodaje burmistrz Rafał Miastowski.

 

Pani Irena zdradziła sekret swojej długowieczności – dużo ruchu! Stulatka od lat codziennie, przez pół godziny trenuje na rowerku stacjonarnym. Zwraca także uwagę na pielęgnowanie uczucia radości z posiadanej rodziny oraz ćwiczenia umysłu poprzez codzienną lekturę i rozwiązywanie krzyżówek.

Gratulujemy pięknego wieku i takiej sprawności!

Seniorzy nie są pozostawieni bez wsparcia, Urząd Dzielnicy Mokotów pamięta o swoich stulatkach i seniorach, proponując treningi pamięci, warsztaty – jak radzić siebie w wieku senioralnym oraz oferując wsparcie psychologiczne we współpracy Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego. Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Spraw Społecznych, tel. 22 44 36 740, mail mokotow.wsz@um.warszawa.pl

  1. Park Dreszera – nowy odcinek z serii filmików „Mokotów wczoraj i dziś”

W czym właścicielka Mokotowa górowała nad zagranicznymi arystokratkami? Która ze sław kultury PRL-u znała ten pałac jak własną kieszeń? Zachęcamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu filmików przybliżających atrakcje Dzielnicy, powstałych we współpracy z varsavianistką Hanną Dzielińską. Tym razem zapraszamy do Parku gen. G. Orlicz-Dreszera.

https://www.youtube.com/watch?v=l9n31FhoSIk&list=PLYHBDJAoD46b9LoibSF88qghjv9N5703W