1. Odsłonięcie mapy Meksyku w Szkole Podstawionej im. Benito Juareza

 

Tabasco to nie tylko rodzaj ostrej przyprawy otrzymywanej z papryki, to także stan w południowo-wschodnim Meksyku. O takiej ciekawostce można się dowiedzieć przeglądając mapę Meksyku, która od Dnia Edukacji Narodowej zdobi jedną ze ścian szkolnego korytarza. Uczniowie i uczennice SP nr 85
w nowoczesnej, kolorowej i dostępnej formie muralu przybliżą sobie geografię Meksyku, miejsca o wielu obliczach. Mapa edukacyjna (6 x 3,5m) to podarunek ambasady Meksyku, z którą szkoła współpracuje od wielu lat.

 

  1. Skwer Pokolenia Kolumbów

18 października władze Dzielnicy oraz radne Mokotowa odsłoniły Skwer Pokolenia Kolumbów. Miejsce poświęcone poetom a zarazem uczestnikom Powstania Warszawskiego znajduje się u zbiegu ulic Idzikowskiego, Plyćwiańskiej i Ikara.

 

Potocznie pokoleniem Kolumbów określa się osoby urodzone około roku 1920, czyli na ogół już w niepodległej Polsce, ukształtowane w systemie edukacyjnym drugiej Rzeczypospolitej, a których okres wkraczania w dorosłość przypadł na lata drugiej wojny światowej. Nazwa pokolenia pochodzi od tytułu powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20″. Głównym jego wyrazicielem byli twórcy literaccy. Dzielili się oni na dwie grupy: tych, którzy zadebiutowali w warunkach konspiracyjnych (i polegli podczas wojny), oraz tych, którzy przeżyli wojnę (zwani byli „ocalałymi”) i swoją karierę literacką rozpoczęli już po zakończeniu wojny. Do pierwszych z nich zalicza się m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zdzisława Stroińskiego, Tadeusza Gajcego czy Andrzeja Trzebińskiego. W swoich utworach czerpali z poetyki dwudziestolecia międzywojennego. Wypracowana przez nich estetyka oraz poruszane problemy po zakończeniu wojny nie były kontynuowane. Druga grupa (m.in. Lech Bądkowski, Tadeusz Borowski, Bohdan Czeszko, Józef Hen, Gustaw Herling-Grudziński, Anna Kamieńska, Tadeusz Różewicz, Józef Szczepański) obejmowała osoby, których głównym punktem odniesienia w tworzonej przez nich literaturze było poczucie końca wszelkich wartości; wojna odcisnęła swoje piętno na całej ich twórczości.

  1. Budżet Mokotowa na 2022 r

Projekt planu budżetu na 2022 r. to blisko 1 mld 100 ml zł , z czego 33 mln stanowią wydatki majątkowe (inwestycyjne). Dzielnica liczy, że budżet ulegnie zwiększeniu zwłaszcza po stronie inwestycji. Komentarz burmistrza (plik mp3) oraz uchwała Rady Dzielnicy Mokotów z 12 października 2021 r. w sprawie zaopiniowania załącznika dzielnicowego do wstępnego projektu uchwały budżetowej m.st. Warszawy na 2022 rok w załączeniu.

 

  1. Zumba – od przedszkola do seniora

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach z zumby, które odbywają się w każdą niedzielę w hali kompleksu sportowego OSiR przy ul. Niegocińskiej 2a. Zajęcia potrwają do 7 listopada br. włącznie.

Najbliższe już w tę niedziela, 24 października, godz. 20:00 – 21:30.

 

  1. Nagrody dla wyróżniających się nauczycielek i nauczycieli

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz wraz z zastępcą Markiem Rojszykiem spotkali się pracownikami oświaty i złożyli im życzenia dobrej pracy, wytrwałości i sprostania przyszłym wyzwaniom. Wręczono nagrody dla nauczycielek i nauczycieli oraz dyrektorów i dyrektorek szkół i przedszkoli. „Jesteście wyjątkową grupą zawodową. Grupą, która stoi na straży przyszłych pokoleń, edukuje, inspiruje, pokazuje nieodkryty, nowy świat i możliwości dla młodych ludzi. Wierzę, że znaleźliście się tu nieprzypadkowo. Nie boję się powiedzieć, że jest to zawód z misją, odpowiedzialny i wymagający. Dziękuję, że jesteście. Mokotowska oświata wiele Wam zawdzięcza” – dodał burmistrz podczas spotkania.

 

  1. Dom Wedla – nowy odcinek z serii filmików „Mokotów wczoraj i dziś”

 

Dlaczego niefrasobliwa artystka zafundowała warszawiakom góralski taniec? Które branże najbardziej skorzystały na Wielkim Kryzysie i jaki wpływ miało to na architekturę Mokotowa? Posłuchajcie o historii kamienicy przy ul. Puławskiej.

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego odcinku z cyklu filmików przybliżających atrakcje dzielnicy, powstałych we współpracy z varsavianistką Hanką Warszawianką.

https://www.youtube.com/watch?v=a_nispAIFtA&list=PLYHBDJAoD46b9LoibSF88qghjv9N5703W&index=5

Burmistrz-Miastowski i Ambasador Meksyku Alejandro Negrin Munoz