W Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” – zlokalizowanym tuż przy stacji metra Imielin, przy ulicy Indiry Gandhi 9 – powstało nowe kino: Kino „Alternatywy”. W repertuarze znajdą się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach, pierwszorzędne, przebojowe komedie oraz mądre, kształtujące wrażliwość kino dzieci. Seanse będą odbywać się w przestronnej, mogącej pomieścić nawet 332 widzów sali Szekspir, która została wyposażona w nowoczesny system audialny, gwarantujący niezapomniane doznania.
Program październikowy:
7.10 godz. 19:00
„Komedianci debiutanci” reż. Emmanuel Courcol
105 min.
Zagraliby w stand-upie lub komedii. Etienne, aktor prowadzący warsztat teatralny w więzieniu, proponuje wystawić słynną sztukę Samuela Becketta „Czekając na Godota”. Początkowo niechętna grupa kilku skazanych z czasem angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia. Jest jednocześnie głośno, wesoło i filozoficznie. Wspólne wycieczki poza areszt zbliżają mężczyzn. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź. Jej zwieńczenie nastąpi podczas premiery w Paryżu.
9.10 godz. 16:00
„Słudzy” reż. Ivan Ostrochovský
81 min.
Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.
11.10 godz. 19:00
„The Misfits” reż. John Huston (special screening in the original version without subtitles)
124 min.
This film is both cursed and legendary. The story, penned by Arthur Miller revolves around a newly divorced Roslyn (played by his ex-wife Marilyn Monroe), who befriends an aging cowboy (Clark Gable) and his younger friend Perce (Montgomery Clift). As long, hot days in Nevada go by, they all realize that being free and independent is almost impossible in the 1960s America. Melancholic drama and a western turned out to be the last finished movie for both Clark Gable and Marilyn Monroe. He passed away before the “The Misfits” theatrical premiere, and she was found dead in her home a year later.
14.10 godz. 19:00
„Notturno” reż. Gianfranco Rosi
100 min.
„Notturno” rozwija temat podjęty w poprzednim filmie reżysera, obsypanym nagrodami i nominowanym do Oscara „Fuocoammare. Ogień na morzu”. Tym razem Rosi ruszył na Bliski Wschód – przez trzy lata krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując mieszkańców ciężko doświadczonego przez historię regionu. Reżyser przejmująco i sugestywnie odmalowuje w swoim dokumencie wieczną niepewność w świecie cyklicznych katastrof. Genialnie operujący dźwiękiem film Rosiego na swój sposób igra z pojęciem nokturnu – romantycznego poematu czy obrazu osadzonego w nocnej scenerii.
17.10 godz. 12:00
„Binti” reż. Frederike Migom (od 9 lat)
90 min.
Binti, nastoletnia imigrantka nielegalnie mieszkająca w Belgii, nie pamięta Konga, z którego pochodzi. Dziewczynka marzy o karierze vlogerki, bo chce „istnieć, a nie tylko żyć”. Gdy poznaje Eliasa, młodego obrońcę praw zwierząt, dostrzega dla siebie i swego ojca szansę na uzyskanie obywatelstwa. Czy prawo zawsze stoi po stronie człowieka? Czy można pomóc każdemu? Jak wykorzystać Internet w dobrym celu? Te i inne istotne pytania stawiają sobie uczniowie, oglądając film „Binti”, który prowokuje do podjęcia refleksji nad najważniejszymi problemami etycznymi naszej współczesności.
18.10 godz. 19:00
„Jestem Greta” reż. Nathan Grossman
97 min.
W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę.
21.10 godz. 19:00
„Czarna owca” reż. Aleksander Pietrzak (spotkanie z twórcami)
107 min.
Magda i Arek tworzą zgrane małżeństwo z 25-letnim stażem, opiekujące się chorym dziadkiem. Mieszkają z synem Tomkiem, który jest w długoletnim związku ze swoją dziewczyną, Asią. Pozornie wszystko jest w porządku – typowa rodzina. A jednak… Magda, nauczycielka w katolickim liceum, ukrywa przed wszystkimi fakt, że woli kobiety, Arek od dłuższego czasu nie może znaleźć pracy, a Tomek – popularny youtuber, kieruje się głównie swoim interesem. Ambaras zaczyna się, kiedy zmęczona życiem w ukryciu Magda postanawia iść za głosem serca, uruchamiając lawinę kolejnych zdarzeń.
29.10 godz. 19:00
„Biały Potok” reż. Michał Grzybowski (spotkanie z twórcami)
79 min.
Komedia omyłek o perypetiach dwóch małżeństw. Michał i Ewa prowadzą stateczne życie podporządkowane dobrej pracy i drugiej ciąży. Kasia i Bartek borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Niespodziewanie dla wszystkich podczas kłótni Kasia wyjawia mężowi, że spędziła noc z Michałem. Przyjaźń i miłość w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Zależności uczuciowe i finansowe oraz niewinne z pozoru kłamstwa nakręcają spiralę nieporozumień. W kameralnej atmosferze emocje sięgają najwyższych rejestrów, a absurd towarzyszy wzruszeniom.
Zakupu biletów można dokonywać w kasie „Alternatyw” oraz online przez serwis biletyna.pl: https://bit.ly/3uF86lI.
Zachęcamy do śledzenia komunikatów w naszych mediach społecznościowych (facebook.com/alternatywy.art).
W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu: promocja@alternatywy.art.