W dawnych czasach,…

Podobne jak w temacie spożywania cukru. Z racji tego, że kogel-mogel, to nic innego jak dobrze utarte żółtka jajek z cukrem niektórzy twierdzą, iż to nie jest najlepsza forma na zachciankę zjedzenia czegoś słodkiego. Inni znowu twierdzą, że w dawnych czasach kogel-mogel był często spożywany przez młodszych starszych, którzy o dziwo nie miel tyle problemów ze zdrowiem, co teraz, kiedy zajadamy się różnego rodzaju batonikami itp. Jak jest faktyczne?

Zdrowa słodkość z dawnych lat

Badania potwierdzają, że kury, które są karmione zbożem znoszą zdrowe jajka. W ich żółtkach jest bardzo dużo tryptofanu, oraz tyrozyny, które są aminokwasami o silnym działaniu przeciwutleniającym, a zatem chroniącym przed nowotworami, jak również chorobami serca. Według naukowców Chamili Nimalaratn z University of Alberta w Kanadzie wystarczą tylko dwa żółtka, aby zwiększyć dwukrotnie ilość tryptofanu i tyrozyny w organizmie, niżeli po zjedzeniu jabłka, który również jest bogate w te aminokwasy. Niemniej, trzeba zaznaczyć, że owe aminokwasy dostarczamy do organizmu w takiej ilości, kiedy zjadamy żółtka na surowo. W związku z powyższym kogel-mogel, to bardzo dobra forma dostarczania powyżej wspominanych aminokwasów pomimo tego, iż kogel-mogel to także spora dawka cukru. Osoby, które nie używają cukru mogą zastąpić go miodem i zwyczajne utrzeć żółtka z wybranym przez siebie modem naturalnym.

Surowe żółtka w jadłospisie

Każdy z nas może profilaktycznie zadbać o zdrowe serce lub uchronić się przed nowotworami włączając do swojej diety surowe żółtka jaj. Jeśli chodzi o deser bez problemu może to być kogel- mogel. Mamy również wiele innych przepisów, w których występuje surowe żółtko. Spożywając surowe żółtko powinniśmy wiedzieć, że przeciwutleniacze utrzymują się w organizmie nawet sześć tygodni. Nie musimy jeść surowych żółtek codzienne, ale starać się umieścić je w naszym jadłospisie raz w tygodniu czy nawet raz na dwa tygodnie. Zatem kogel-mogel będzie bardzo dobrym wyborem dla naszego zdrowia. Tym bardziej, że lubą go starsi i młodsi.