Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej stara się o dodatkowe fundusze z Unii Europejskiej. Pieniądze zostaną wydane na działania pomocowe związane ze wsparciem uchodźców z Ukrainy. Był to główny temat rozmów z przebywającą w Polsce na zaproszenie szefa MFiPR unijną komisarz ds. polityki regionalnej Elisą Ferreirą. – Polacy wykazują się wspaniałym sercem pomagając uchodźcom z Ukrainy, natomiast za tym idą też koszty. Jako instytucje UE staramy się, aby obecne fundusze przekierować na potrzeby związane z tą sytuacją – powiedziała komisarz Elisa Ferreira na przejściu granicznym w Korczowej.

W wizycie na przejściu granicznym szefowi resortu funduszy i polityki regionalnej Grzegorzowi Pudzie i unijnej komisarz towarzyszył przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego Younous Omarjee oraz wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Podczas wizyty przedyskutowano możliwości wykorzystania funduszy UE na niezbędne działania związane z pobytem w Polsce obywateli Ukrainy, którzy uciekają z kraju w związku z wojną prowadzoną przez Rosję.

Komisarz Ferreira: „Jesteśmy dziś tutaj po to, aby podziękować wszystkim Polakom, osobom prywatnym, administracji, instytucjom organizacjom pozarządowym za wspaniałe wsparcie i wysiłek, którego udzielają w tej trudnej sytuacji, aby wesprzeć uciekinierów i ofiary tej niesprawiedliwej wojny. Istotną sprawą jest to, że nie jest to tylko kwestia ataku Rosji na Ukrainę, ta sprawa jest o wiele bardziej szeroka. Tu chodzi o ochronę naszych uniwersalnych europejskich wartości, takich jak demokracja, wolność, szacunek i solidarność. W tym zakresie musimy połączyć nasze siły i działać razem, tak aby wygrać. Polacy wykazują się wspaniałym sercem i podejściem, natomiast serce to nie wszystko. Za tym idą też koszty, więc my jako instytucje Unii Europejskiej staramy się wdrożyć środki pomocowe, aby fundusze, które już mamy przekierować na potrzeby związane z obecną sytuacją. Polska od dawna jest w Europie i cała Europa stoi za Polską. Mam nadzieję, że będziemy wspierać polskie inicjatywy również w kwestiach finansowych”

Minister Puda oraz komisarz Ferreira zaznaczyli, że cały czas trwają działania, aby Komisja Europejska rozpatrzyła możliwość nowych funduszy, które mają wspierać Polaków, którzy dali schronienie i pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zastrzegli też, że uruchomienie nowych funduszy wymaga zmian legislacyjnych w prawie unijnym. Minister Grzegorz Puda zaznaczył, że aby móc realnie pomagać w tym trudnym okresie potrzebujemy nowych środków finansowych. W swojej wypowiedzi minister Puda podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę to wyzwanie dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, ponieważ jest to wojna Rosji przeciwko cywilizacji Zachodu i przeciwko całej Unii Europejskiej.

Szef MFiPR przypomniał, że w reakcji na agresję Rosji resort zablokował fundusze, które miały trafiać do Rosji i Białorusi ze współpracy Polska – Rosja, Polska – Białoruś. Te środki zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego Younous Omarjee zaznaczył, że wtorkowa obecność przedstawicieli Unii Europejskiej na granicy polsko – ukraińskiej jest wyrazem jedności instytucji europejskich ze wszystkimi Polakami w tej niezwykle delikatnej sytuacji, najtrudniejszej, w jakiej znaleźliśmy się od zakończenia II wojny światowej. Podkreślił, że wojna w Ukrainie odbije się konsekwencjami długofalowymi dla całej Europy. Poseł Omarjee podziękował Polakom za pomoc uchodźcom, za które braterstwo się właśnie rodzi. Źródło: PAP, MFiPR