Konsultacje z samorządowcami z poszkodowanych gmin obszaru potrzebnego wsparcia ze środków Funduszy Europejskich, przygotowanie we współpracy z Komisją Europejską Planu Odbudowy po powodzi, zmiany programów przez KE oraz uruchomienie funduszy przeznaczonych na wsparcie powodzian – to priorytety kierownictwa MFiPR na najbliższy czas.
Komisja Europejska podjęła decyzję o przekierowaniu środków z polityki spójności na pomoc dla regionów południowo-zachodniej Polski, które ucierpiały w wyniku powodzi. Korzystamy z puli, która jest przeznaczona dla Polski w obecnej perspektywie finansowej UE (2021-2027) w kwocie 76 mld euro. Środki z polityki spójności zostały odblokowane przez obecny rząd. Teraz, możemy na nowych zasadach – szybciej, sprawniej i korzystniej – przesunąć więcej pieniędzy z tej puli dla poszkodowanych przez powódź – nawet do 20 mld zł. Pozostałe regiony Polski nie będą z tego tytułu poszkodowane.
Trzy fundamentalne zmiany
W nawiązaniu do deklaracji przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, samorządy, przedsiębiorcy i mieszkańcy z terenów województw dotkniętych powodzią będą mogli skorzystać z pomocy na nowych, dobrych i dogodnych warunkach. To oznacza:
- prefinansowanie inwestycji;
- 100% bezzwrotnego dofinansowania unijnego, czyli gmina nie będzie musiała wnosić wkładu własnego , tak jak odbywa się to zazwyczaj;
- możliwość zmiany reguł i zasad inwestowania środków z Funduszy Europejskich.
Z początkiem tygodnia minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozpocznie rozmowy z samorządowcami, aby zobaczyć jakie mają konkretne potrzeby i w jakich obszarach.
Następnym krokiem będzie stworzenie na tej podstawie i uzgodnienie z Komisją Europejską Planu Inwestycji. W ciągu kolejnych tygodni uruchomimy fundusze dla gmin dotkniętych powodzią.
Wsparcie przeznaczymy m.in. na naprawę infrastruktury energetycznej, przeciwpowodziowej, wodno-kanalizacyjnej, drogowej i termomodernizację, w tym remonty domów jednorodzinnych. Będzie to szeroki zakres działań, w zależności od tego, jakie będą potrzeby poszkodowanych przez powódź.
Unijna pomoc dla powodzian
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała możliwość przekazania 10 mld euro z Funduszy Polityki Spójności dla państw członkowskich Unii Europejskiej, które odczuły negatywne skutki powodzi. To są pieniądze, które pochodzą z kopert krajowych, ale będzie można z nich skorzystać na preferencyjnych warunkach, aby szybciej, sprawniej i lepiej pomóc ofiarom powodzi.
Odrębną pomocą dla powodzian będą środki z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, który jest innym funduszem niż Fundusze Polityki Spójności.