Krakowskie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Trzeciego Maja
W tym roku przypada 231. rocznica uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji 3 Maja. Dzień wcześniej obchodzone jest także Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita serdecznie zaprasza na uroczystości i wydarzenia, które odbędą się w Krakowie 2 i 3 maja.
– Zawsze czekamy na ten moment, gdy będziemy się mogli spotkać 2 i 3 maja podczas wydarzeń towarzyszących obchodom Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. W tym roku, po dwóch latach pandemii, będziemy mogli świętować w rozszerzonej formule. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan i gości na poniedziałkowy piknik pod znakiem Biało-Czerwonej oraz na wtorkowe obchody rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
„Tak smakuje małopolska Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę”
2 maja, w Dniu Flagi, w godzinach 12:00-15:00 na krakowskim Małym Rynku odbędzie się piknik pod nazwą „Tak smakuje małopolska Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę”.
– Na odwiedzających czekać będą stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich z Małopolski. Będzie można spróbować wykonanych przez nie lokalnych potraw, jak również kupić rękodzieło i ozdoby. Na najmłodszych czekać będą warsztaty malowania twarzy. Będzie można też wykonać swoją flagę. Nie zabraknie też występów artystycznych regionalnych zespołów,
w tym kapeli góralskiej. Będziemy również rozdawać flagi. Przygotowaliśmy ich 2 000. Serdecznie zapraszam na Mały Rynek. Pokażmy, że jesteśmy dumni z Biało-Czerwonej i że patriotyzm może mieć wiele różnych wymiarów. Kultura ludowa jest skarbnicą tradycyjnych wartości, a Koła Gospodyń Wiejskich z pewnością zaprezentują najlepsze smaki Małopolski – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Występy wokalno-artystyczne przygotowały Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gołcza, kapela góralska dziewczęca „Spod Gorca” działająca przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej czy kapela Janczowioki i dzieci z gminy Korzenna, a także Jurajska Kapela Folklorystyczna oraz Mateusz Mijal.
Całość uświetnią stoiska promocyjne gmin: Ochotnicza Dolna, Stryszów, Zakliczyn, Łącko, Korzenna, Szerzyny, Zielonki, Kościelisko, które poczęstują przybyłych gości regionalnymi specjałami, a niektóre z nich zaoferują sprzedaż swoich tradycyjnych wyrobów.
Swoje stoisko informacyjno-promocyjne będzie miał również Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. To tam będą realizowane działania w ramach projektu „Historia w Kolorach”, skierowanego do dzieci.
Majowa jutrzenka
Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczną się o godzinie 9:30 złożeniem kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. Następnie o godz. 10:00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego.
Tuż po jej zakończeniu uroczysty pochód wyruszy ze Wzgórza Wawelskiego i zatrzyma się przy Krzyżu Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego, gdzie nastąpi złożenie kwiatów.
Dalsza część obchodów przeniesie się na plac Matejki, przed Grób Nieznanego Żołnierza. Po odśpiewaniu hymnu, uroczystej zmianie warty oraz odczytaniu Apelu Pamięci wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczy odznaczenia państwowe i akty nabycia obywatelstwa polskiego, po czym nastąpi złożenie wieńców.
Na zakończenie odbędzie się defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.
– Zachęcamy do udziału w uroczystościach. Niech w naszych sercach rozbłyśnie majowa jutrzenka! Bądźmy dumni z naszej historii, z wielkiego dzieła naszych przodków, jakim była Konstytucja 3 Maja. Niech uroczysta defilada, która towarzyszy obchodom, będzie też okazją do wyrażenia dumy z naszych służb, które zawsze stoją na wysokości zadania. Bądźmy razem – zarówno 2, jak i 3 maja! – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.