Obserwuję listę TIME100 od 1999 roku, czyli od jej pierwszej publikacji w magazynie, zawsze zadając sobie jedno pytanie: ile osób znam? Dorobek ilu z nich kojarzę, nie tylko nazwisko? Teraz jednak zadaję sobie jeszcze jedno pytanie: ile osób z listy zajmuje klimat, ekologia czy środowisko? 50? Adele? Może Kardasianka Kris Jenner, która już nie używa naturalnych futer i zaadoptowała psa?

Naukowcy na liście Time100

Poznajcie dwoje klimatologów – Valérie Masson-Delmotte i Panmao Zhai, zaangażowani w raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Masson-Delmotte jest klimatologiem i dyrektorem ds. badań we Francuskiej Komisji ds. Alternatywnych Energii i Energii Atomowej, gdzie pracuje w Laboratorium Nauk o Klimatu i Środowisku (LSCE). Z kolei Zhai jest chińskim meteorologiem i sekretarzem generalnym Chińskiego Towarzystwa Meteorologicznego.

🙏 #TIME100 !
I am very glad that Panmao and I, together, can give a face to the extraordinary work to assess and communicate the state of knowledge for our changing climate, related risks, and options for action. https://t.co/xy3ygts322

— Dr Valérie Masson-Delmotte (@valmasdel) May 23, 2022

Emily Oster, znalazła się w tegorocznym zestawieniu całkowicie z innych powodów niż klimat – naukowe spojrzenie na wychowywanie dzieci. Jednak jedną z prac tej niezwykłej amerykańskiej ekonomistki możemy uznać za szczególnie ciekawą: „Czarownice, pogoda i wzrost gospodarczy w renesansowej Europie” (z 2008 roku). Czy palenie czarownic na stosie zapoczątkowało ocieplenie klimatu? Polecam uwadze całość tej rozprawy, wnioski są zdumiewające. Oster zadaje pytania, które nam wydają się niedorzeczne, jednak z naukowego punktu widzenia nieodzowne. Nauka nie jest od tego aby znajdować rozwiązania lecz ich poszukiwać.

Zależność między procesami czarownic a temperaturą. Grafika Emily Oster.

Sônia Guajajara, jest liderem Articulação dos Povos Indígenas do Brasil, organizacji reprezentującej około 300 rdzennych grup etnicznych w Brazylii. Jej hasło na zeszłorocznym COP26: „Ochrona środowiska oznacza ochronę ludności rdzennej”, odbiło się głośnym echem. Amazonia jest największym na świecie tropikalnym lasem deszczowym i uważana jest za kluczową ochronę przed zmianami klimatycznymi. Eksperci ds. środowiska twierdzą, że najlepiej chronione lasy w Amazonii znajdują się w lokalnych rezerwatach, w których ochrona jest podstawą kultury. Rdzenni mieszkańcy własnym stylem życia gwarantują tę harmonię i dobrobyt.

Miliarder z Australii na liście Time100

Jest również Australijski miliarder, Mike Cannon-Brookes, o którym we wstępie napisał były wiceprezydent USA Al Gore: Cannon-Brooks „pracuje nad zmianą” uzależnienia Australii od węgla jako źródła energii. Miliarder jest głównym sponsorem projektu, który pomógłby Australii wykorzystać i eksportować energię słoneczną. Jego projekt, podmorskiego kabla o długości ponad 4000km, ma połączyć farmę słoneczną w północnej Australii z pobliskim Singapurem.

W ubiegłym roku miliarder podarował także ponad 350 milionów dolarów w osobistych funduszach na filantropie walczące ze zmianami klimatycznymi.

„Innowacyjne inwestycje Cannon-Brookes i jego głośne poparcie dla dekarbonizacji sektora prywatnego na nowo definiują rolę aktywizmu klimatycznego w biznesie i inwestycjach” – napisał Gore.

Politycy na liście Time100

Znajdziemy na liście również minister Mia Mottley z wysp Barbados.

Podczas szczytu COP26 w Glasgow pod koniec 2021 roku zbeształa światowych przywódców za to, że nie pracują ciężej, aby ograniczyć potencjalne katastrofalne skutki zmian klimatycznych.

Będąc przewodniczącą Komitetu Rozwoju Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przypomniała światowym ekspertom finansowym, że dochód kraju na mieszkańca nie zawsze jest najlepszym wskaźnikiem jego bogactwa. Huragan wywołany zmianą klimatu może znacząco odbić się na tym bogactwie.

Warto posłuchać:

Gabriel Boric, najmłodszy, 36 letni prezydent Chile, wybrany w zeszłym roku, zastąpił centroprawicowego prezydenta Sebastiana Pinerę, i jeszcze w dniu zwycięstwa obiecał zająć zdecydowane stanowisko w sprawie zmian klimatycznych i regulacji środowiskowych.

Miesiąc po wyborze na urząd podpisał tzw. umowę z Escazu, która ma „ stanowić kamień milowy na drodze do nowych relacji między państwem a jego mieszkańcami w kwestiach środowiskowych”.

Umowa z Escazu, podpisana przez wiele krajów regionu południowej Ameryki, w tym Argentynę, Meksyk i Brazylię, weszła w życie w kwietniu 2021 roku. Porozumienie ma na celu przyczynienie się „do ochrony prawa każdej osoby, obecnych i przyszłych pokoleń, do życia w zdrowym środowisku i zrównoważonego rozwoju”.

Chile firma el Acuerdo de Escazú

El presidente de Chile, Gabriel Boric, firmó la adhesión al Acuerdo de Escazú, que protege a los líderes ambientales. pic.twitter.com/tvT9mE6H7o

— DW Español (@dw_espanol) March 19, 2022

Aktywiści ekologiczni, nauczyliście nas wytrwania, a my jesteśmy tu dla was

Gabriel Boric, najmłodszy, 36 letni prezydent Chile.

Boric powiedział również, że do następnego szczytu klimatycznego COP27, który odbędzie się w Egipcie jeszcze w tym roku, Chile będzie „całkowicie Escazu”.

Biznesmeni też trochę dbają o klimat

Można jeszcze do tej mojej listy magazyny “Time” dodać Tima Cooka, za czynny wkład w produkcję sprzętu, który “kocha planetę”. Pisaliśmy o tym: Najnowszy iPhone. Ekologiczna rewolucja.

I… to chyba już wszystko, jeśli chodzi o klimat. Całą listę przedstawiamy poniżej:

Time100 – Artyści:

Simu Liu Andrew Garfield Zoë Kravitz Sarah Jessica Parker Amanda Seyfried Quinta Brunson Pete Davidson Channing Tatum Nathan Chen Mila Kunis Jeremy Strong Faith Ringgold Ariana DeBose Jazmine Sullivan Michael R. Jackson

Time100 – Innowatorzy:

Zendaya Taika Waititi Miranda Lambert Derrick Palmer i Chris SmallsJosh Wardle Michelle Zauner Demna Timnit Gebru Mike Cannon-Brookes Bela Bajaria Sevgil Musaieva Francis Kéré David Vélez Michael Schatz, Karen Miga, Evan Eichler, i Adam Phillippy

Time100 – Tytani:

Tim Cook Oprah Winfrey Christine Lagarde Michelle Yeoh Gautam Adani Kris Jenner Andy Jassy Sally Rooney Hwang Dong-hyuk Sam Bankman-Fried Megan Rapinoe, Becky Sauerbrunn, i Alex Morgan Elizabeth Alexander David Zaslav

Time100 – Liderzy:

Mia Mottley Volodymyr Zelensky Ketanji Brown Jackson Joe Rogan Xi Jinping Ursula von der Leyen Ron DeSantis Joe Biden Yoon Suk-yeol Vladimir Putin Olaf Scholz Samia Suluhu Hassan Kevin McCarthy Karuna Nundy Abiy Ahmed Kyrsten Sinema Gabriel Boric Khurram Parvez Letitia James Valeriy Zaluzhnyy Lynn Fitch Umar Ata Bandial Sun Chunlan

Time100 – Ikony:

Mary J. Blige Dmitry Muratov Issa Rae Keanu Reeves Adele Rafael Nadal Maya Lin Jon Batiste Nadine Smith Peng Shuai Hoda Khamosh

Time100 – Pionierzy:

Candace Parker Frances Haugen Ahmir “Questlove” Thompson Sônia Guajajara Stéphane Bancel Emily Oster Valérie Masson-Delmotte i Panmao Zhai Eileen Gu Tulio de Oliveira i Sikhulile Moyo Nan Goldin Mazen Darwish i Anwar Al Bunni Emmett Schelling Cristina Villarreal Velásquez i Ana Cristina González Vélez Gregory L. Robinson

Kolorem czerwonym zaznaczyłem osoby, mające związek z klimatem, ochroną środowiska. W tym roku.

Artykuł Lista 100 najbardziej wpływowych osób na świecie pochodzi z serwisu EcoReporters.