Położone blisko Obwodu Kaliningradzkiego miasto Sejny przyspieszy działania, które mają wzmocnić lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Jest to coraz większe wyzwanie w obliczu sytuacji za wschodnią granicą – Miasto w planach ma magazyny energii i tworzenie spółdzielni.

Współpracę w sprawie utworzenia własnych magazynów energii Sejny rozpoczęły pod koniec ubiegłego roku z polską spółką Hynfra, działającą na rynku zielonej energii i wodoru. Teraz dołączyły do inicjatywy kolejne podmioty – Coop Tech oraz firma Natu.

Magazyny energii

Współpraca ma objąć możliwość stworzenia i uruchomienia własnych, lokalnych magazynów energii. W ten sposób wzmocnią one bezpieczeństwo energetyczne Sejn i w znacznym stopniu uniezależnią lokalną społeczność. Jak wskazuje burmistrz Arkadiusz Nowalski, to tylko jeden z elementów projektowanego lokalnego rynku energetycznego. Ostatecznym celem miasta jest samowystarczalność energetyczna.

W trosce o naszych mieszkańców i przedsiębiorców chcemy być przygotowani na wszelkie ewentualności dotyczące wspólnego bezpieczeństwa energetycznego całego Miasta Sejny. Zdajemy sobie sprawę, że tworzenie lokalnej energetyki to niezwykle ambitne i złożone wyzwanie, jednak w niełatwych czasach stawiamy na odważne i perspektywiczne decyzje, z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach.

Arkadiusz Nowalski, burmistrz miasta Sejny

Sygnatariusze listu intencyjnego będą szukać nowych obszarów transformacji energetycznej i paliwowej. Współpraca dotyczy przede wszystkim dekarbonizacji i wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii. Jest więc mowa o stworzeniu warunków do rozwoju OZE na potrzeby miejskiego ciepłownictwa, lokalnego transportu publicznego i dostaw prądu.

Zwiększymy odporność Miasta Sejny na ewentualne kryzysy: zatrzymanie dostaw energii, brak dostępu do paliw czy węgla na potrzeby ciepłownicze oraz ich rosnące ceny. Mieszkańcy będą mieć szanse na tańszą i czystą energię, ciepło i paliwo zasilające transport

Tomoho Umeda, prezes Hynfra

Lokalna spółdzielnia energetyczna

Warto przypomnieć, że samorządy w całej Polsce stoją przed wyzwaniem lokalnej odbudowy społeczno-gospodarczej. Tylko w ten sposób mogą podnieść jakości życia mieszkańców i zapobiec depopulacji oraz “starzeniu się” miast. W Sejnach jest prowadzony więc proces rewitalizacji, a jednym z jego elementów będzie tworzenie nowoczesnych, zielonych i cyfrowych spółdzielni.

Wspólna własność i odpowiedzialność sprawdza się szczególnie dobrze w „godzinie próby”, a w długim okresie buduje kapitał społeczny i kulturę zaufania.

Jan Zygmuntowski, dyrektor CoopTech Hub

CoopTech Hub jest pierwszym w Polsce centrum technologii spółdzielczych. Teraz jest w takcie opracowywania gospodarczego „modelu sejneńskiego”. Obejmuje to przeprowadzenie spółdzielczej transformacji i poszerzonego o nowatorskie elementy procesu rewitalizacji miasta.

Nie chcemy biernie czekać, tylko na miarę naszych samorządowych możliwości aktywnie podejmować lokalne działania. Ich przyspieszenie ma bezpośredni związek z sytuacją międzynarodową i strategicznym położeniem naszego miasta w pobliżu Przesmyku Suwalskiego, który z jednej strony łączy Państwa Bałtyckie z Polską i resztą NATO, a z drugiej oddziela Białoruś od rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego – podkreśla burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski.

Artykuł Miasto na wschodzie Polski stawia na magazyny energii pochodzi z serwisu EcoReporters.