– Będziemy wspierać Ukrainę i Odessę w ich dążeniu do zorganizowania Wystawy Światowej Expo 2030 – podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W związku z trwającą już 70 dni agresją wojsk rosyjskich na Ukrainę opowiadamy się za wykluczeniem Rosji i Moskwy z grona kandydatów, którzy obecnie ubiegają się o organizację Wystawy Światowej Expo w 2030 roku. Skieruję oficjalny list w tej sprawie do Sekretarza Generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu z nadzieją na podjęcie odpowiedzialnej decyzji

– powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Równocześnie Polska będzie wspierać kandydaturę Ukrainy i Odessy w rywalizacji z innymi państwami i miastami, które również chciałyby zorganizować u siebie tę prestiżową imprezę o zasięgu globalnym. Odessa, pomimo trwającej wojny, z pełną determinacją podtrzymuje swoją kandydaturę i z optymizmem patrzy w przyszłość. Wybór na organizatora Expo byłby dla całej Ukrainy dodatkowym impulsem do promocji i powojennej odbudowy ukraińskiej gospodarki. Z naszej strony deklarujemy pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia

– dodał szef MRiT.

Moskwa (Rosja) i Odessa (Ukraina) zostały zawieszone przez Międzynarodowe Biuro Wystaw do 7 września 2022 r., czyli do ostatecznego terminu, kiedy kraje kandydujące muszą złożyć dokumentację dotyczącą organizacji Expo. Mimo to, mogą one złożyć wnioski aplikacyjne. Oprócz obu miast o organizację Wystawy Światowej w 2030 roku ubiegają się również: Rijad (Arabia Saudyjska), Busan (Korea Płd.) oraz Rzym (Włochy). Ostateczna decyzja, który z kandydatów zostanie wybrany, zapadnie pod koniec 2023 r.

Z Dubaju do Osaki

Ostatnia Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zakończyła się 31 marca 2022 r.. Uczestniczyły w niej 192 państwa z całego świata. Była to pierwsza Wystawa Światowa, która odbyła się na Bliskim Wschodzie i po raz pierwszy została zorganizowana przez kraj arabski. Jej hasło przewodnie brzmiało: „Łącząc umysły, tworząc przyszłość”.

Kolejna Wystawa Światowa odbędzie się w 2025 roku w Osace w Japonii (13 kwietnia – 13 października). Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział 175 uczestników, w tym 150 krajów (wśród nich także Polska) oraz 25 organizacji międzynarodowych.

Organizator Expo

Za nadzór nad wyborem organizatora kolejnego Expo oraz nad przebiegiem całego – trwającego 6 miesięcy – wydarzenia, czuwa Międzynarodowe Biuro Wystaw w Paryżu. Kraje, które mają zaszczyt organizować to wydarzenie, są gospodarzami nie tylko samej wystawy, ale także szeregu wydarzeń towarzyszących. Ich celem jest promocja gospodarki, kultury i sztuki państw, które biorą udział w tym przedsięwzięciu.