Anna Kubisz zaprojektowała niesamowite stylizacje, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku nadali elektroodpadom drugie życie. Wzięli udział w czwartej edycji akcji edukacyjno – ekologicznej „Moda na recykling” Europejskiej Platformy Recyklingu. Na terenie nowoczesnego PSZOK-u w Otwocku stworzyli suknię z płytek drukowanych, slotów na karty sim z telefonów komórkowych i wielu innych elektroodpadów. Najpierw była lekcja przyrody prowadzona przez eksperta ERP Polska – Mikołaja Józefowicza, a następnie kreatywna i jakże pouczająca zabawa. W wydarzeniu poza dyrekcją i kadrą nauczycielską wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Jarosław Margielski – Prezydent Miasta Otwocka i Paweł Walo – Wiceprezydent Miasta Otwocka.

Europejska Platforma Recyklingu od lat podejmuje działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem tych działań jest projekt „Moda na recykling”     realizowany we współpracy z projektantką Anną Kubisz. Ekspertka modowa zawitała najpierw do        zakładów przetwarzania elektroodpadów, w których wybierała bezpiecznie przetworzone surowce na bazę do stylizacji. Wyselekcjonowane materiały trafiły na wczorajsze warsztaty z dziećmi i młodzieżą.     Uczestnicy dowiedzieli się czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko. Z warsztatów przygotowywany zostanie materiał wideo, który trafi na kanał YouTube ERPTV poświęcony edukacji ekologicznej. Można na nim znaleźć serię filmików, które w przystępny sposób tłumaczą jak  właściwie postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i odpadami opakowaniowymi.

 

W 2019 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję akcji „Moda na recykling”. Warsztaty modowe i artystyczne polegające na nadaniu elektrośmieciom „drugiego życia” bardzo spodobały się uczestnikom. Dlatego postanowiliśmy kontynuować akcję w kolejnych latach. Odwiedziliśmy wiele miast i gmin z terenu całej Polski. Cieszymy się, że  w czasie każdego z wydarzeń młodzi ludzie choć na chwilę odrywają się od telefonu czy komputera, a przygotowując recyklingowe stylizacje uruchamiają swoją wyobraźnię i robią coś pożytecznego dla środowiska. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą        prowadzimy ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych – mówi Mikołaj Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku  Opakowań S.A.

 

W 2023 r. wspólnie z projektantką mody – Anną Kubisz ekipa ERP.TV odwiedza nowe miasta i gminy        z terenu całej Polski. Wśród patronów honorowych znalazło się Miasto Otwock na czele z Prezydentem-Jarosławem Margielskim. Recyklingowe stylizacje zaprezentowane zostaną podczas wielkiego pokazu mody we wrześniu 2023 r. w Warszawie. Wśród znanych osób, które do tej pory wspierały akcję znalazły się: Katarzyna Cichopek,  Ida Nowakowska, Anna Popek, Anna Mucha, Paulina Sykut – Jeżyna, Monika Richardson, Anna Powierza, Agnieszka Kaczorowska – Pela, Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Tomaszewska, Conrado Moreno, Zygmunt Chajzer i inni. Kto zaprezentuje projekty przygotowane przez dzieci z Otwocka dowiemy się już wkrótce!

 

Miasto Otwock od wielu lat wspiera inicjatywy proekologiczne. Nasz udział w projekcie „Moda na recykling” to doskonała lekcja ekologii dla dzieci, jak w ciekawy i konstruktywny sposób można ponownie wykorzystać elektroodpady. Dzięki takim akcjom możemy liczyć na efektywną poprawę w zakresie ochrony środowiska i jakości życia otwocczan – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski. 

 

Patroni medialni: magazyn „Biznes & ekologia”, ogólnopolski kwartalnik ekologiczny EkoNatura, portal www.polskaekologia.org.pl, portal www.ekoguru.pl, magazyn „Odpady i środowisko”, PSMM Monitoring & More.

 

Europejska Platforma Recyklingu: https://www.facebook.com/erp.tv/, https://www.youtube.com/erptv,  https://www.instagram.com/erp.tv,  http://erp-recycling.org/pl-pl/