Rafał Trzaskowski - prezydent m.st. Warszawy wręczył Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ponad stu parom. To była pierwsza taka uroczystość od stycznia br.

 

W tym roku odbyły się 4 spotkania w styczniu. W każdym z nich uczestniczyło po ok. 20 par. Kolejne uroczystości były zaplanowane w marcu, jednak ze względu na pandemię koronawirusa zostały odwołane.

Uroczystość zorganizowana 6 października br. była pierwszym tak licznym wydarzeniem – w spotkaniu wzięły udział 103 małżeństwa, które wspólnie przeżyły minimum 50 lat.

 

Z zachowaniem rygoru sanitarnego

Podczas uroczystości zachowano rygor sanitarny. Dlatego spotkanie nie odbyło się jak dotychczas w Pałacu Ślubów, lecz w hali Arena Ursynów, obiekcie sportowym przeznaczonym do organizacji dużych imprez. Wielkość płyty, gdzie rozsadzonych było 206 gości, to 1824 m2. Sama płyta jest przewidziana dla 1583 osób.

Jubilaci zostali rozsadzeni w odstępach 1,5 m. Wszyscy obecni na sali mieli założone maseczki i rękawiczki (rozdawane były przez pracowników Urzędu m.st. Warszawy). Przy wejściach do hali dodatkowo był dostępny płyn do dezynfekcji. Pary małżeńskie wchodziły osobnymi wejściami do pomieszczenia (w dwóch grupach).

Dla kogo medale

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowią nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim (na podstawie ustawy z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach). Rozpoczęcie procedury następuje w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca zamieszkania jubilatów. USC występuje do Wojewody Mazowieckiego (zgodnie z ustawą jest to wnioskodawca) o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Po przyznaniu odznaczeń przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w ciągu sześciu miesięcy, Urząd miasta Stołecznego Warszawy przygotowuje uroczystość, podczas której odznaczenia te zostaną wręczone wyróżnionym osobom.

Odznakę Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie osobom mieszkającym w Warszawie, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręcza Rafał Trzaskowski - prezydent m.st. Warszawy.