- Do tej pory na walkę z pandemią i jej skutkami gospodarczymi przeznaczyliśmy z funduszy europejskich około 14,6 mld zł. Część z tych pieniędzy została skierowana na pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw – powiedziała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas Europejskiego Kongresu MŚP. Konferencja online odbyła się 23 listopada 2020 r.

 Wiceminister Jarosińska-Jedynak przypomniała, że dzięki staraniom Polski, udało się zmienić unijne prawo i przesunąć część środków UE na niwelowanie skutków COVID-19. Skorzystały na tym między innymi małe i średnie przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Razem z marszałkami województw Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczyło 2 mld zł z funduszy unijnych na dopłaty do wynagrodzeń pracowników.

Dzięki tym działaniom uratowaliśmy około pół miliona miejsc pracy. Przeznaczyliśmy ponad 2 mld zł z funduszy unijnych na pożyczki płynnościowe dla MŚP. To pożyczki połączone z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania, w praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe

– wyjaśniła wiceszefowa MFiPR.

Dodała, że w ramach bieżącej perspektywy finansowej Polska korzystać będzie także z instrumentu REACT EU. Są to dodatkowe środki na lata 2021-22, przeznaczone na walkę z pandemią i jej skutkami oraz na „zieloną” i cyfrową transformację.

Szacujemy, że nasz kraj otrzyma około 2 mld euro na wsparcie sektora zdrowia, cyfryzacji i infrastruktury energetycznej oraz dotacje i pożyczki dla MŚP

– wyjaśniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.  

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu  MŚP odbywa się pod hasłem „Back to Business”. Porusza tematy związane z wpływem pandemii na działalność przedsiębiorstw, ekologią, rozwojem nowoczesnych technologii, inwestycjami i finansowaniem firm.