Ruszają zapisy na zajęcia komunikacyjne dla najmłodszych uczniów. Podczas wspólnej zabawy w autobusie dzieci poznają zasady bezpiecznego podróżowania Warszawskim Transportem Publicznym.

Zajęcia komunikacyjne „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa” dla uczniów z klas I-III warszawskich szkół podstawowych organizowano już w minionych latach, ale w zeszłym roku z powodu epidemii trzeba z nich było zrezygnować. Teraz wracają do szkół.

Wybranego dnia tygodnia do umówionej szkoły przyjeżdża autobus elektryczny. Pierwsza część zajęć to pogadanka pracowników Zarządu Transportu Miejskiego o transporcie miejskim – jego zaletach oraz o bezpiecznym podróżowaniu autobusami, metrem, tramwajami i pociągami. Wyświetlane są także odcinki serialu „Pan Bilecik”, z których uczniowie dowiadują się m.in. jakie informacje można znaleźć na przystanku, dlaczego maluje się na nich żółte linie, dlaczego trzeba trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie oraz jak zachowywać się w sytuacjach nadzwyczajnych.

Podczas drugiej części zajęć kierowca Miejskich Zakładów Autobusowych opowiada uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznają tajemnice „elektryka” i oglądają niedostępne na co dzień zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf i baterie.

Zajęcia planowane są na wtorki (z wyjątkiem dni wolnych od zajęć, okresów świątecznych oraz ferii zimowych). Może w nich uczestniczyć maksymalnie pięć klas dziennie. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: ekozajecia@ztm.waw.pl i podać nazwę szkoły, liczbę klas oraz telefon kontaktowy do nauczyciela. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Warunkiem uczestnictwa jest zapewnienie na terenie szkoły miejsca do zaparkowania autobusu (12-metrowego) tak, aby uczniowie mogli się przy nim bezpiecznie poruszać podczas zajęć.

Dodatkowe informacje o zajęciach są dostępne na stronie Zarządu Transportu Miejskiego a materiały edukacyjne można znaleźć tutaj.