Wakacyjny czas można spędzić nad Wisłą łącząc rekreację kajakarską albo rejs wypoczynkowy ze zdobyciem wiedzy o unikatowej nadwiślanej przyrodzie. Udział w spływach i rejsach – dzięki współfinansowaniu przez warszawski Ratusz – jest bezpłatny, trzeba się tylko zapisać.

Kajaki z ornitologiem

Cykl bezpłatnych spływów kajakowych dla pełnoletnich miłośników przyrody organizuje Fundacja Promocji Rekreacji KiM. Podczas wszystkich wycieczek obecny jest ornitolog. Spływy poszerzają wiedzę na temat dziedzictwa przyrodniczego warszawskiego odcinka Wisły. Terminy: 6 i 7 sierpnia godz. 9.00. Trasa: od Portu Czerniakowskiego do Młocin. Zapisy (w parach) i szczegóły: 606 225 863.

Kajaki z warsztatami

Całodzienne spływy kajakowe (od 9:30 do około 15:30) pod hasłem „Zagrajmy w zielone kajaki” połączone z warsztatami przyrodniczo-ekologicznymi realizuje Fundacja AVE. Wyprawy odbywają się na różnych wiślanych trasach od Plaży Romantycznej w Wawrze po kraniec warszawskiej Wisły na Białołęce, a także z wykorzystaniem Portów Żerańskiego i Czerniakowskiego. Liczące między 8 a 16 km trasy obejmować będą również odcinki Wisły poniżej i powyżej odcinka warszawskiego (na odcinku Karczew-Modlin) z zastrzeżeniem, że każda wyprawa rozpoczyna się lub zakończy w Warszawie i w przeważającej części dotyczy warszawskiego odcinka Wisły.

Do udziału zaproszeni są wszyscy niezależnie od wieku, także dzieci (pod opieką osoby dorosłej). Wyprawy zabezpieczają uprawnieni przewodnicy oraz ratownicy WOPR. W ramach każdego spotkania zaplanowano krótki instruktaż z wiosłowania i prowadzenia kajaka.

Najbliższe spływy:

  • 7 sierpnia (niedziela), g. 9.30 zbiórka Plac Bankowy (Plaża Romantyczna-Plaża Żoliborz),
  • 13 sierpnia (sobota), g. 9.30 (Port Żerański-Modlin),
  • 14 sierpnia (niedziela), g. 9.30 Plac Bankowy (Karczew-Port Żerański),
  • 15 sierpnia (poniedziałek), g. 9.30 (Port Czerniakowski-Port Żerański).

Planowane są jeszcze spływy 20, 21 sierpnia i 4 września. Zapisy na stronie internetowej.

Rejsy z przewodnikiem

W weekendy 13-14 i 20-21 sierpnia odbędą się po trzy półtoragodzinne rejsy z przewodnikiem (start godz. 13:00. 14:30 i 16:00 spod pomnika Syrenki) historyczną szkutą Dar Mazowsza organizowane przez fundację Rok Rzeki Wisły. Przewodnik w historycznym stroju przybliży tematy: „Wisła – życie rzeki w wielkim mieście” oraz „Warszawa – życie miasta przy wielkiej rzece”.

W weekendy od 13 sierpnia zaplanowano także po dwa dwugodzinne rejsy Rytmanem – tradycyjną, drewnianą, płaskodenną łodzią typu bat. Są to rejsy z przewodnikiem tematyczne związane z przyrodą, na trasie w rejonie Pawilonu Edukacyjnego Kamień. Początek o godz. 10:00 i 18:00. Zapisy przez internet. Fundacja ogłasza na swojej stronie co dwa tygodnie nową transzę rejsów z tego programu– do wyczerpania puli.