Elgór + Hansen S.A. (Grupa FAMUR) wkrótce poszerzy swoje portfolio o nowy produkt: lekką kontenerową stację transformatorową przeznaczoną dla farm fotowoltaicznych. Rozwiązanie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju dzięki zastosowanym technologiom oraz dodatkowej usłudze #KlimatDlaStacji, czyli aranżacji obudowy stacji umożliwiającej wpisanie się obiektu w otoczenie. Projekt, którego celem ma być zachowanie neutralności krajobrazowej, powstaje we współpracy Elgór + Hansen S.A. z przedstawicielkami środowiska projektantów i jest nowością na rynku. Wygląd stacji w modelowej aranżacji zostanie zaprezentowany podczas najbliższych Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE w dniach 6-9 września 2022 r.

Elgór + Hansen S.A. od prawie 30 lat dostarcza rozwiązania z zakresu dystrybucji energii, zasilania maszyn wraz ze sterowaniem, wykorzystując do tego szeroko rozumiane systemy komputerowe. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach i kompetencjach spółka przygotowała nowy produkt, którym jest kontenerowa stacja transformatorowa przeznaczona dla elektrowni fotowoltaicznych.

– Wykonaliśmy milowy krok w rozwoju naszej spółki. Ponieważ chcemy być częścią zielonej transformacji energetycznej, w odpowiedzi na potrzeby branży fotowoltaicznej przygotowaliśmy nowy produkt, jakim jest lekka kontenerowa stacja transformatorowa dla elektrowni fotowoltaicznych – mówi Tomasz Grzyśka, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju w Elgór + Hansen S.A. – Projektując nasze rozwiązanie kierowaliśmy się celami zrównoważonego rozwoju, zarówno w kwestiach rozwiązań technicznych, jak i wpasowania naszej kontenerowej stacji w otoczenie. Kierunek odnawialnych źródeł energii w zasadzie do tego zobowiązuje – dodaje.

Celem spółki jest dostarczanie rozwiązania, które będzie możliwie najbardziej ekologiczne pod względem produkcyjnym. Z kolei lekka stalowa konstrukcja stacji pozwoli posadowić ją na bloczkach fundamentowych oraz nie będzie wymagała wieloetapowego transportu i budowania specjalnej drogi dojazdowej, jak ma to miejsce obecnie, w przypadku powszechnie stosowanych rozwiązań. Wszystko to ułatwi klientom jeszcze szybszy montaż obiektu w miejscu docelowym, a wykorzystanie narzędzi komputerowych ma zagwarantować niezawodne działanie urządzenia.

– Kluczowym aspektem dla firmy inżynierskiej, takiej jak Elgór + Hansen, jest dostarczanie klientom niezawodnych rozwiązań. Dlatego nasza stacja cechuje się wysoką jakością techniczną oraz małym ciężarem, który ułatwia jej transport. Projektując stację trafo zwróciliśmy szczególną uwagę na stworzenie systemu komputerowego do jej monitorowania, co w konsekwencji umożliwi zdalne zarządzanie takim obiektem – wyjaśnia Karol Opielka, Dyrektor ds. Rozwoju w Elgór + Hansen S.A. Fundamentem przy projektowaniu stacji kontenerowej były dla nas aspekty techniczne, ale zwróciliśmy również uwagę na element środowiskowy – dodaje.

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowego produktu firma chce oferować swoim klientom dodatkową usługę #KlimatDlaStacji, czyli możliwość wpasowania stacji w otoczenie, w którym ta będzie pracować. Celem inicjatywy jest opracowanie aranżacji obudowy stacji transformatorowej, która wyrazi ideę produkcji zielonej energii, a także pozwoli zachować neutralność krajobrazową danego miejsca. Firma zdecydowała się powierzyć opracowanie modelowej aranżacji w ręce profesjonalistek.

Do projektu zaproszono przedstawicielki środowiska projektantów: Małgorzatę Romanowską i Kingę Pawlik, duet product designerek, w których portfolio można znaleźć projekty realizowane we współpracy ze studiami: We Design for Physical Culture, Everythink w Portugalii czy Husarska Design Studio, między innymi dla takich marek jak: KUBALA, KROFAM, KAMET czy SAFFA. Ich prace można było oglądać na przykład podczas Salone de Mobile na wystawie „Polish design Tomorow is today” w Mediolanie (2017) czy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

– Zaproszenie nas do projektu #KlimatDlaStacji postrzegamy jako promocję dobrych praktyk współpracy przemysłu ze środowiskiem projektantów – mówi Kinga Pawlik, asystentka w Pracowni Projektowania Zintegrowanego Produktu na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

– Wiemy, że będzie to wyzwanie projektowe, ale bardzo cieszymy się, że możemy być jego częścią – dodaje Małgorzata Romanowska, właścicielka własnego studia projektowego.

Wygląd stacji w modelowej aranżacji zostanie zaprezentowany podczas najbliższych Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE w dniach 6-9 września 2022 r., a przebieg prac nad realizacją projektu można na bieżąco śledzić w mediach społecznościowych Elgór + Hansen S.A. na Facebooku i LinkedIn.

facebook.com/elgorhansen

linkedin.com/company/elgor-hansen

###

Informacje o Elgór + Hansen S.A.

Od prawie 30 lat Elgór + Hansen S.A. (Grupa FAMUR) oferuje usługi oraz produkty z zakresu elektroniki, energoelektroniki, szeroko rozumianego zasilania i rozdziału energii elektrycznej oraz automatyzacji obiektów przemysłowych, w tym również w strefach zagrożonych wybuchem gazów i pyłów. Firma posiada w ofercie zarówno rozwiązania autorskie, jak również wykorzystuje produkty uznanych
i sprawdzonych marek światowych. Elgór + Hansen S.A. wspiera klientów w każdej fazie inwestycji: od etapu projektowania, budowy, dokumentowania jak i w trakcie eksploatacji, zarówno w kraju jak i za granicą. Wieloletnie doświadczenie spółki pozwala dostarczać niezawodne i wysokiej jakości rozwiązania, a obecnie poszerzyć portfolio marki o kolejne produkty przeznaczone dla rynku OZE.