Nowoczesny ambulans zapewni bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami na terenie Mazowsza. Zakup specjalistycznego pojazdu za 1,1 mln zł sfinansowały m.st. Warszawa oraz samorząd województwa mazowieckiego. Karetka zostanie przekazana do stołecznej stacji pogotowia „Meditrans”.

– W ubiegłym roku w Warszawie przyszło na świat ponad 35 tys. dzieci. Opieka nad nimi wymaga specjalistycznego sprzętu jak karetki neonatologiczne, które służą do ratowania życia i zdrowia noworodków oraz wcześniaków. Wykorzystywana do tej pory przez stację pogotowia ratunkowego „Meditrans” karetka do przewozu najmłodszych pacjentów ma już 10 lat i jest mocno wysłużona. Dlatego zdecydowałem, że Warszawa przekaże pół miliona złotych na zakup nowego, wyposażonego w najnowszy sprzęt ambulansu, który właśnie rozpoczyna służbę – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Nowa karetka nie tylko zapewni noworodkom kompleksową opiekę medyczną w drodze do szpitala, ale również zwiększy komfort trudnej, codziennej pracy zespołów ratownictwa medycznego – dodaje.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar zdrowia w mieście, koszt zakupu oraz wyposażenia specjalistycznego ambulansu neonatologicznego jest dwukrotnie wyższy niż pojazdu pogotowia do transportu dorosłych pacjentów. – Karetka neonatologiczna musi być niezawodna, a sprzęt, który się w niej znajduje – najwyżej jakości. Dzięki temu w trakcie transportu mali pacjenci mają zapewnioną opiekę jak na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu – zaznacza wiceprezydent Kaznowska.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że zakupiona dla warszawskiego „Meditransu” karetka noworodkowa jest najnowocześniejszą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. – Bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami jest ogromnie ważny dla ich zdrowia i życia. Bogate wyposażenie przekazywanego ambulansu, m.in. w lekki i nowoczesny respirator noworodkowy, nowoczesny aparat do terapii tlenkiem azotu, cztery pompy infuzyjne pozwoli na zabezpieczenie ich funkcji życiowych podczas transportu na najwyższym poziomie – zaznacza.

Jak dodaje marszałek Struzik, w ubiegłym miesiącu samorząd województwa mazowieckiego sfinansował dla stołecznego „Meditransu” zakup 10 specjalistycznych i w pełni wyposażonych ambulansów o wartości ponad 5,6 mln zł.

Jak zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa, zakup nowoczesnej karetki noworodkowej to wyraz troski o najmłodszych mieszkańców Mazowsza. – Życie i zdrowie wcześniaków z niską wagą urodzeniową czy noworodków z ciężkimi schorzeniami jest niezwykle kruche. Warszawski „Meditrans” wykonuje połowę transportów noworodkowych na Mazowszu, w tym najmłodszych pacjentów w najcięższym stanie – podkreśla. – Na doposażenie karetki w taki właśnie sprzęt przekazaliśmy 600 tys. zł. Brakujące 500 tys. przekazało m.st. Warszawa. To wyraz dobrej współpracy między samorządami.

Dzisiaj odważnie weszliśmy w nową erę dla rozwoju pogotowia. Od teraz nie tylko dorośli, ale i wcześniaki oraz noworodki będą miały do dyspozycji najbardziej zaawansowany sprzęt dostępny na świecie – podkreśla dr Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie.

Ambulans sanitarny do transportu noworodków i wcześniaków (tzw. karetka „N”) jest wyposażony w nowoczesny inkubator transportowy z wyposażeniem zamocowany na platformie nośnej z transporterem, cztery pompy infuzyjne, nawilżacz powietrza, nowoczesny aparat do terapii tlenkiem azotu (aparat zapewnia dokładne i stabilne podawanie tlenku azotu oraz monitorowanie jego stężenia w czasie wentylacji mechanicznej), lekki i nowoczesny respirator noworodkowy, mały i lekki monitor transportowy, mały ssak, kompresor samochodowy wraz z butlą z rezerwuarem, chłodziarkę transportową, ogrzewanie postojowe i klimatyzację.

Cały zestaw umieszczony jest na specjalistycznej lawecie Multi-Load Assist o dopuszczalnym obciążeniu ≥ 280 kg.

Po podpięciu noszy do lawety, powoli system samozaładowczy wciąga nosze z inkubatorem na lawetę, tak samo wygląda rozładunek. Dla ratowników oznacza to mniejsze obciążenie kręgosłupa, a dla pacjenta mniejszy stres, ponieważ odbywa się łagodnie i bez wstrząsów. Pneumatyczna laweta rozpoznaje pacjenta o wadze zaledwie 0,5 kg.