Mapa promieniowania w Polsce jest już dokładniejsza, ponieważ znajdują się na niej wyniki z nowych 13 stacji – podała Państwowa Agencja Atomistyki. Nowe stacje pomiaru promieniowania jonizującego zlokalizowano przy wschodniej granicy Polski.

Mapa promieniowania pokazuje wskazania stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS (ang. Permanent Monitoring Station). Obecnie w Polsce działają 52 takiej stacje, którymi zarządza Państwowa Agencja Atomistyki. Ostatnio uruchomiła w Polsce 13 nowych.

Stacje pomiaru promieniowania na wschodzie

PPA wybrała w ubiegłym roku jako miejsca dodatkowych pomiarów promieniowania miejscowości w województwach podkarpackim, lubelskim i podlaskim. Są to:

MielecStuposianyDylągowaJasłoPrzeworskZamośćKraśnikRadzyń PodlaskiWola WereszczyńskaTeodorówkaOpole LubelskieOseredekBielsk Podlaski.

PPA wybrała te lokalizacje na podstawie analizy: ukształtowania terenu, zalesienia, odległości od innych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych oraz zabudowania terenu.

Czytaj także: Mapa promieniowania w Polsce w nowej odsłonie

Mapa radiacyjna Polski

Mapa poziomu promieniowania pokazuje wyniki w czasie rzeczywistym. Wyniki poszczególnych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych podawane są w mikrosivertach na godzinę (µSv/h). Wyniki różnią się w zależności od lokalizacji oraz występujących na danym terenie warunków, ale w większości stacje pokazują wartości poniżej 0,1 µSv/h.

Pojedyncze aparatury odnotowują moc dawki na poziomie ponad 0,1 µSv/h w bezdeszczową pogodę. Natomiast w czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 0,2 µSv/h, a nawet – w niektórych przypadkach – do niemal 0,3 µSv/h.

Zakres powyżej 0,3 µSv/h w Polsce wymaga już weryfikacji źródła pochodzenia podwyższonego poziomu promieniowania jonizującego. W wielu miejscach w Europie 0,3 µSv/h to jednak poziom tła naturalnego.

Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu poziomu promieniowania ponad normę PAA wyda stosowny komunikat. Obecnie sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie – nie ma więc zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Agencja monitoruje poziom promieniowania 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Większa liczba stacji zapewni szybszą reakcję w przypadku sytuacji kryzysowych.

Artykuł Nowe stacje pomiaru promieniowania na wschodzie Polski pochodzi z serwisu EcoReporters.